Europoslanec Mikuláš Peksa očekává od Petra Pavla, že splní to, co sliboval. Nemyslím tím pověstný řád a klid, míní
Prezidentské volby vyhrál jednašedesátiletý Petr Pavel, který získal více hlasů než jeho protikandidát Andrej Babiš (68). Česko už více než týden zná, kdo se stane nástupcem Miloše Zemana (78), jemuž funkční období končí 8. března. Pro ŽivotvČesku.cz na dotaz europoslanec Mikuláš Peksa (36) sdělil, jaká má od nově zvolené hlavy státu očekávání. Z jeho slov vyplynulo, že věří, že dostojí svým předvolebním slibům.
Petr Pavel učinil za více než týden od svého zvolení několik zásadních kroků, které nejen v české společnosti silně zarezonovaly. Jedním z nich byl telefonát s tchajwanskou prezidentkou. Mimo to si ale volal i s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a polským prezidentem Andrzejem Dudou.
Pro ŽivotvČesku.cz europoslanec Mikuláš Peksa objasnil, co od nové hlavy státu očekává. "Věřím tomu, že Petr Pavel ve své funkci prezidenta splní to, co sliboval – a tím nemyslím pověstný řád a klid, ale otevření diskuzí o otázkách transformace české ekonomiky a energetiky, podpory obnovitelných zdrojů nebo přijetí eura. Prezident může posouvat celospolečenskou debatu a já chci věřit tomu, že se nový prezident nebude bát témat, nad kterými konzervativní část naší politické scény zavírá oči," uvedl.
Jasné vymezení zvoleného českého prezidenta Petra Pavla vůči Číně je v souladu se současným trendem zemí Evropské unie, které v poslední době začaly klást větší důraz na otázky lidských práv a nezávislosti Tchaj-wanu. Peking se naproti tomu pokouší vylepšit své vztahy s Evropou a není pravděpodobné, že by v nejbližší době sáhl k zásadním odvetným krokům vůči Česku. Myslí si to evropští odborníci na vztahy s Čínou oslovení ČTK. Změnu postojů v porovnání s končícím prezidentem Milošem Zemanem označují za jednu z nejráznějších proměn rétoriky v Evropě posledních let.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.