ODS schytává jeden direkt za druhým. Nejprve Rakušanovo video, teď Pirát Peksa stranu ideově srovnává s SPD

Petr Fiala a Tomio Okamura
Petr Fiala a Tomio Okamura
Foto: Profimedia
Se svolením Jiřího Ovčáčka
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 23. 1. 2024

Komentář Jiřího Ovčáčka: Pětikoaliční vládní uskupení se přes drobné mráčky na azurové obloze zdálo dlouhou dobu soudržné a pevné jako skála. Volební rok 2024 ale začal pěkně ostře, ODS vedená premiérem Petrem Fialou schytává jeden špílec za druhým. Cosi se děje v tom státě českém, respektive v podhoubí politické scény. Jisté je, že blízká budoucnost vyjeví, proč tak náhlý negativní zájem o občanské demokraty. S portálem ŽivotvČesku.cz se podíváme, jakým úkladům musí Petr Fiala čelit.

Nejnovější atak na občanské demokraty přišel od Pirátů, kteří se ovšem projevili vůči hlavní vládní straně nejostřeji. Premiéra Petra Fialu, který si zakládá na image rozvážného anglického gentlemana, jistě vůbec nepotěší, že je ODS srovnávána s hnutím SPD, jež je vedené Tomio Okamurou. Právě k takovému příkladu sáhl pirátský europoslanec Mikuláš Peksa. ODS označil za SPD pro bohaté.

"Rozdíl mezi ODS a SPD? Mají často velmi podobné ideové postoje a často prosazují velmi podobné ideové cíle. ODS je balí do takového étosu, aby to vypadalo, že je to pro bohatší a vzdělanější lidi. Tomio Okamura naproti tomu nabízí totéž v jiném balení, které říká: My vás nebudeme soudit za to, jaké máte vzdělání nebo z jakých sociálních poměrů pocházíte. Taková je bohužel česká realita," napsal Mikuláš Peksa na svém profilu na sociální síti X.

Z »kanónu« ovšem vystřelil jako první ministr vnitra a lídr hnutí STAN Vít Rakušan v už pověstném videu z volejbalové šatny. Společně s ostrou debatou Bez cenzury v Karviné si tak šéf STAN začal budovat pověst nekompromisního tvrďáka, co »má koule«. Tak je ministr vnitra obdivně častován nadšenými přiznívci na sociálních sítích. Prostě, má vzniknout kontrast s uhlazeným a vlastně nekonfliktním premiérem, který se snaží hledat nutné kompromisy a rozčilení je u něj vzácnou bylinkou.

Vít Rakušan ve videu nejprve prohlásí, že vládní tým zbytečně taktizuje a hraje při zdi. Na otázku, zda už svůj záměr s takovým přístupem skončit oznámil právě předsedovi vlády, poznamenal: "Řeknu mu to. Musíme naši politiku přitvrdit a důrazně dělat jen to, co je správné." Pro voliče stran vládní koalice, kteří byli zklamáni dosavadním výkonem kabinetu, to může být povzbuzující, že se objevil politik, který se nebojí rázného postupu. Zároveň má humbuk kolem videa a diskuse v Karviné výhodu v tom, ze překrývá nepříjemné štrapáce, které v minulosti Víta Rakušana potkaly.

Ale zpět k Petru Fialovi. Do třetice premiéra tento týden potrápilo zjištění, že ve svém majetkovém přiznání neuvedl podíl v Podnikatelské družstevní záložně, který činil skoro milion korun. Zjištění ihned začalo plnit zpravodajské servery a učinilo skvrnku na dosud čistém štítu ministerského předsedy, na kterém si zakládal. Předseda vlády se nicméně omluvil a slíbil nápravu.

Možností, jak si své »zlobivé« koaliční partnery umravnit, ale premiér Petr Fiala příliš nemá. "Zkuste postavit do latě koaličního partnera, na kterém závisí vaše vláda. Poslanecký klub Starostů má 33 lidí. Bez něj by vláda neexistovala," suše konstatovala pro ŽivotvČesku.cz mediální analytička Irena Ryšánková.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.