Ostrá hádka ve Výměně kvůli jídlu. Náhradní maminka nedá dítěti celý den najíst, zoufalá holčička musí telefonovat otci
Pohodlná pokladní Petra (36) se v nové rodině, kam se v rámci Výměny manželek podívá, příliš nepředvede. Péče o děti i domácnost se jí totiž vymyká kontrole, a dokonce se stane, že jedno z dětí, malá Lucka (8), celý den nedostane nic k jídlu. Jak ukáže video, dojde kvůli tomu mezi Petrou a jejím náhradním manželem Tomášem (33) k ostré slovní přestřelce. Na druhé straně mezitím Lucka (28) zjišťuje, že Petřiny děti zanedbávají přípravu do školy a mají špatné stravovací návyky. "Pro mě je vždy náročné, když vidím, jak se v rodině zachází s dětmi," okomentovala novou epizodu kreativní režisérka pořadu Jana Rezková pro ŽivotvČesku.cz.
První rodina bydlí v panelovém domě v bytě 3+1 v Mariánských Lázních. Lucka pracuje v dětském domově a aktuálně je na mateřské dovolené. Její partner Tomáš se živí jako mechanik nákladních aut. Jsou spolu téměř jedenáct let a svůj vztah považují za harmonický. Mají dvě děti, Lucinku (8) a Leontýnku (1). Do jejich rodiny patří i sedm psů a jeden kocour. Velkou vášní celé rodiny je kynologie. Mají chovnou stanici a vedou i cvičiště psů. Do Výměny manželek se přihlásili podle svých slov z hecu. Lucku totiž v jedné z epizod zaujala paní, která vůbec neuklízela a nevařila, a přála si, aby Tomáš takovou partnerku na chvíli zažil.
Druhá rodina má pronajatý dům ve vesnici Ledce u Kladna. Petra pracuje jako pokladní. Její partner Vláďa (32) pracuje jako řidič. Spolu vychovávají Honzu (14), Ríšu (8) a Tomáše (3). Celá rodina by chtěla jet na dovolenou k moři, což je také hlavní důvod, proč se přihlásili do Výměny manželek. Petra si navíc slibuje, že Vláďa díky televiznímu pořadu zjistí, že mít doma uklizeno a navařeno není samozřejmost.
Petra hned po vstupu do nového domu podle výzdoby pozná, že její nová rodina jsou vášniví pejskaři, zatímco ona se psů bojí. Brzy zjistí, že se denně bude muset starat hned o několik čtyřnohých miláčků. Je také překvapená, že se Lucka umí postarat o svou malou sestru. Osmileté děvče doma navíc připravuje i míchaná vajíčka. Petra má pocit, že rodiče se dětem moc nevěnují a peníze místo do nich investují do psů.
Soužití Petry s Tomášem však skončí velkým konfliktem poté, co Tomáš jednoho dne večer zjistí, že malá Lucka celý den nejedla a je hladová. Již předtím měla Petra potíže s přípravou jídla - když nenašla ve spíži suroviny, na které je zvyklá, místo toho, aby zašla na nákup, raději neuvařila vůbec. Její hádka s pánem domu tak skončí Petřiným odchodem na hotel.
Oproti tomu Lucka je v Petřině domácnosti překvapená, že její rodina vůbec nesnídá. Vzápětí také zjistí, že nikdo z nich není zrovna akční a kluci nejsou vůbec zvyklí na pohyb. Zaskočí ji, že tříletý Tomáš pije běžně kolu a jí brambůrky, což se bohužel projevuje také na jeho tělesné kondici.
Lucka rodině uvaří, ale kluci řeknou, že jim to nechutná, a odejdou od stolu. Šokovaná je také z toho, jak špatné známky mají ve škole. Honza je v pubertě a hrozí mu propadnutí hned z několika předmětů. Proto má jeho náhradní maminka pocit, že se jeho rodiče o vzdělání příliš nezajímají. Mezi osmi očima si tak obě strany budou mít co říci. Jak již vše napovídá, příliš příjemný rozhovor to nebude.
Nezdravé stravovací návyky, jaké diváci uvidí v Petřině domácnosti, se týkají mnoha českých rodin. Proto oslovila redakce ŽivotvČesku.cz lékařku interní medicíny Kateřinu Cajthamlovou, jež je známá například z televizní show o hubnutí »Jste to, co jíte«. Ta vysvětlila, jaká rizika dětem, které se v raném věku stravují nevhodně, hrozí. "Samozřejmě nevíme, co je v té rodině za dědičné choroby, ale špatná strava může způsobit, že se tyto genetické vlivy projeví významně dříve, než by musely. Pokud tedy například něčí babička měla cukrovku v 60 nebo ve 40 letech, u něj se může projevit klidně už ve 20 letech. To se týká také obezity, metabolického syndromu nebo onemocnění ledvin a jater," popsala pro ŽivotvČesku.cz lékařka Cajthamlová, která rovněž napsala knihu o výchově dětí.
"Nevhodná strava také může negativně ovlivnit střevní mikroflóru, která se vyvíjí především do tří let věku. Ta má přitom vliv jak na zdravé zažívání, tak náladu, protože střevní mikroflóra vyrábí až 60 procent serotoninu, hormonu štěstí. V pozdějším věku už ji lze ovlivnit jen velmi špatně, proto by se výživa dětí neměla podceňovat. Kromě stravy má na mikroflóru vliv také to, zda je dítě v kontaktu s půdou a zvířaty, nebo naopak vyrůstá ve sterilním prostředí," dodala pro ŽivotvČesku.cz Kateřina Cajthamlová.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.