Facky a polévání vroucí polévkou. Šéfkuchař v Pohlreichově souboji restaurací popsal brutální praktiky svého bývalého nadřízeného
V nové epizodě Pohlreichova souboje restaurací, který se tentokrát bude věnovat moderní české gastronomii, nebude ani tentokrát nouze o dramatické okamžiky. Jeden ze soutěžících šéfkuchařů, jak ukazuje video, přizná děsivé praktiky jednoho z nadřízených, pro kterého pracoval v počátcích své kulinářské kariéry. Proto se sám dnes snaží ke své profesi přistupovat jinak. "Výjimečnost tvoří především to, že posloucháte vaše nitro a nepodlehnete názorům svého okolí," uvedl v tiskové zprávě pro ŽivotvČesku.cz sympatický mistr kuchařského řemesla.
V nové epizodě kulinářské show se tentokrát objeví dvě restaurace - Sůl a řepa ze Strakonic a Long Story Short z Olomouce. Obě se přitom snaží představit klasickou českou kuchyni z nového úhlu pohledu, a tak ji připravují v neotřelých variantách, které mnohdy překvapí například užitím neobvyklých surovin.
"Vždy, když někdo přišel s něčím novým, tak byl za blázna. Jsem rád, že dneska už není hon na čarodějnice. Možná bych byl první kuchař upálený na hranici," uvedl o svém přístupu k vaření v rámci tiskové zprávy, kterou má ŽivotvČesku.cz k dipozici, Pavel Drdel, šéfkuchař Strakonické restaurace. Jeho cesta na kuchařský vrchol byla trnitá. Jak sám přiznal ve videu, od svých nadřízených v minulosti ledacos zažil - ne vždy to však bylo příjemné.
Jeden z jeho nadřízených ho prý fackoval, když se mu zdálo, že se mu něco v kuchyni nepodařilo, a pokud připravil vývar špatně, dokázal ho prý ještě vroucí polévkou polít. Sám se proto podle svých slov snaží ve své práci mimo jiné o to, aby na pracovišti byla přátelská atmosféra a klid na práci.
Zdeněk Pohlreich v roli porotce to okomentuje se slovy, že se prostředí gastronomie v mnohém změnilo od dob, kdy býval mladší. Klid v kuchyni je prý kritérium, na které se dříve tolik nedbalo.
Menu, které si Pavel Drdel pro účely soutěže připraví, je poměrně netradiční. Nabídne tak například pepřenky z rojického kapra, paštiku se svatojánskými ořechy, houbového kubu s fermentovanou pšenicí nebo květák s drožďovou omáčkou. Jako dezert se bude podávat knedlík s ovocem, ale i vepřové koleno. "Výjimečnost tvoří především to, že posloucháte vaše nitro a nepodlehnete názorům svého okolí. A navíc tu svoji vnitřní laťku neustále zvedáte směrem nahoru. A to, že pracujete se surovinami z okolí a doslova beze zbytku, to už je taková třešnička na dortu," vysvětlil nadaný kuchař, jehož kreativita je obdivuhodná, ve vyjádření pro ŽivotvČesku.cz.
Mladé moderní restaurace, které lákají návštěvníky nejen na neobvyklé kombinace a suroviny, ale také lokální zdroje potravin, mají podle Zdeňka Pohlreicha rozhodně co nabídnout. "Nástup mládí, kvalita vybavení i investičně poměrně rozsáhlé projekty. Já věděl, že se situace rychle mění, ale byl jsem upřímně překvapen nasazením a úrovní služeb, kvalitou zázemí a technologickou vyspělostí. Nacházíme se v období takzvaných kuchařských hospod, kdy je šéfkuchař konečně hlavní postavou místo podivných investorů. A to je naděje do budoucna," uvedl ve zprávě, kterou má redakce ŽivotvČesku.cz k dispozici.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.