Velvyslanec Adam Vojtěch: Vstup Finska do NATO je zásadní událostí. Marinová byla politická "superstar", končí tak jedna významná éra
V únoru to byl rok, kdy se bývalý dvojnásobný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (36) stal šéfem české ambasády v Helsinkách. V nové funkci na něj čekalo hned několik náročných výzev, se kterými se poměrně elegantně dokázal vyrovnat. V současnosti s napětím sledoval parlamentní volby, které o víkendu vyhrála konzervativní Národní koaliční strana. Aktuální zprávou je, že Finsko oficiálně vstoupí do NATO v úterý. Pro ŽivotvČesku.cz ohledně zcela zásadních změn poskytl rozhovor.
Vaše excelence, horkou novinkou je, že Finsko se oficiálně stane 31. členem NATO v úterý. Oznámil to dnes úřad finského prezidenta Sauliho Niinistöa. Zároveň má Finsko po parlamentních volbách, kdy opoziční konzervativní Národní koaliční strana zvítězila. Sociální demokraté premiérky Sanny Marinové skončili až třetí. Může ještě něco vstup do NATO nepříznivě ovlivnit?
Ano, máte aktuální informace a v tomto směru došlo k významnému posunu zejména v minulém týdnu, protože už došlo k ratifikaci ze strany Maďarska a Turecka, tím Finsko splnilo veškeré náležitosti. Je to zásadní věc z historického hlediska, kdy se Finsko vzdává neutrality, kdy desítky let o vstupu do NATO neuvažovalo. U Švédska to bude ještě chvíli trvat, ale i Finové udělají vše, aby sousedům pomohli. Volby nebudou mít v tomto žádný vliv. Uspěla opoziční strana, která už asi 15 let vstup do NATO podporovala. Je to významný krok nejen pro Finsko, ale i pro ČR, protože se pro Českou republiku stane Finsko blízkým spojencem. Finsko dlouhodobě investuje do armády a nakupuje vojenskou moderní techniku, takže z celkového měřítka je to pro NATO skutečně přínos.
Když se vrátím k volbám. Jsou pro Finy volby zklamání, tedy pro ty, kteří volili současnou vládu? Když to srovnáme například s Českem, kde podobné události společnost vždy trochu polarizují, jak to přijímá tamní veřejnost?
Určitě je jasné, že jsou tu příznivci dosavadní vlády, a to včetně současné premiérky Sanny Marinové, a jsou tu i odpůrci, ale tak to chodí. Polarizace společnosti obecně ve Finsku nebývá nijak zásadní a Finové přistupují k vládnutí více pragmaticky. Dokonce se může stát, že se vítězná strana spojí se sociálními demokraty, což je právě strana Sanny Marinové. Neříkám, že k tomu dojde, ale ta možnost tu je a v minulosti už k tomu došlo.
Chápu tedy, že pro Finy je dohoda na prvním místě?
(Usměje se) Finové jsou skutečně pragmatičtí a je pro ně důležité se dohodnout. Vstup do NATO pro ně nebyl dlouho téma, ale jakmile se změnila situace s nárůstem ruské agrese a válkou na Ukrajině, najednou začali táhnout za jeden provaz a chtěli se co nejrychleji stát členy. Je ale pravda, že s koncem Sanny Marinové, která byla politickou »superstar«, končí jedna éra finské politiky.
Kam nyní bude Finsko směřovat? Protože se dá čekat, že k obměně dojde. Jak moc se bude měnit politický směr země?
Víte, politický směr se měnit bude, protože dosluhující vláda byla středo-levicového postavení, nová vláda bude nejspíš pod vedením Národní koalice, která je pravicová. Abych byl konkrétní, tak se jí příkladem nelíbilo prohlubování státního dluhu, které se dělo za minulé vlády. Takže i v tom známém štědrém sociálním systému nejspíš dojde k určitým škrtům, a to i v rámci proslulého severského blahobytu, aby došlo ke stabilizaci veřejných rozpočtů. V souvislosti se zahraniční politikou si ale myslím, že se žádné zásadní změny dít nebudou.
Dokážete v tuto chvíli odhadnout, jak to v rámci nové vlády bude ohledně spolupráce s ČR?
Pevně doufám v prohloubení spolupráce, i když v současnosti spolupráce jak v oblasti byznysu, tak i vědy a inovací funguje velmi dobře. Věřím, že s novou vládou to bude fungovat ještě lépe a Finsko bude maximálně otevřenou ekonomikou. Je tu celá řada českých značek, které jsou tu známé. Například Škoda Auto je zde úspěšná se svými vozy a v Helsinkách a Tampere jsou zase vidět tramvaje z výroby »Škodovky«, která má ve Finsku továrnu.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.