Korunovace Karla III. bude svým způsobem trochu mezinárodní summit, říká poradce prezidenta Petra Pavla
Květnové korunovace britského krále Karla III. se za Česko zúčastní prezident Petr Pavel (61) s manželkou Evou (58). Do Londýna se netradičně vydá s malou delegací běžným leteckým spojem. Korunovace nového britského panovníka se bude konat 6. května ve Westminsterském opatství. Pro ŽivotvČesku.cz o mimořádné události promluvil poradce hlavy státu a bývalý mezinárodně uznávaný diplomat Petr Kolář (60).
"Z hlediska diplomacie bych tuto mimořádnou událost výrazně nepřeceňoval. Je to korunovace nejznámějšího evropského panovníka, nejde o jedinou monarchii v Evropě, ale půjde o něco, co vnímá celý svět. A vzhledem k tomu, jakou roli Británie hraje v rámci evropské politiky, tak nepochybně jde o velmi významnou akci, není to však nic, co by mělo mít nějaký mimořádný politický přesah," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Petr Kolář, který má obrovské zkušenosti na poli mezinárodních vztahů.
Karel III. se stal králem okamžikem úmrtí své matky, královny Alžběty II. Zemřela loni 8. září ve věku 96 let, po 70 letech na trůnu. Agentura AP uvedla, že pozvánky ke korunovaci budou zaslány více než 2000 oficiálním hostům.
"On to svým způsobem bude tak trochu mezinárodní summit. Nesejdou se tam jen »hlavy pomazané a modrá krev«, ale sejdou se tam světoví státnici. Málokdy lze říct, že dojde k takové koncentraci významných lidí nejen z politického života. Z tohoto pohledu je korunovace něčím unikátním a výjimečným," dodal pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný diplomat, který potvrdil, že do Británie se chystá prezident Petr Pavel s chotí.
Během ceremonie budou král i jeho manželka Camilla pomazáni svěceným olejem a král poté obdrží královské jablko, žezlo i korunovační prsten. Před arcibiskupem z Canterbury složí přísahu, která byla sepsána v roce 1688. V ní se zavazuje, že bude vládnout v souladu se zákony schválenými parlamentem. Po ceremonii ve Westminsterském opatství se král a jeho manželka vydají na slavnostní průvod do Buckinghamského paláce. Obě budovy jsou od sebe vzdálené jen zhruba kilometr, v roce 1953 ale trasa procesí měřila 7,2 kilometru, aby se na průvod mohl podívat co největší počet diváků, napsala agentura AFP.
Korunovace Alžběty II. byla prvním ceremoniálem tohoto druhu, který přenášela televize. V roce 1953 se na obřad dívalo zhruba 20 milionů britských diváků, uvedla stanice BBC. Očekává se, že na květnovou korunovaci se budou dívat stovky milionů diváků z celého světa.
Na zdobných pozvánkách ke korunovaci z recyklovaného materiálu je starobylý motiv zeleného mužíka, který symbolizuje panovníkovy snahy o ochranu životního prostředí a také jaro a znovuzrození. Obklopen je listovím z dubu, břečťanu a hlohu, což jsou rostliny typické pro Spojené království, vysvětluje Buckinghamský palác. Autorem vzhledu je umělec zaměřený na heraldiku a kaligrafii Andrew Jamieson.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.