Reklama:

Ladislav Špaček o korunovaci Karla III.: Radost mu mírně kalí skromnost velkolepé události

Ladislav Špaček
Ladislav Špaček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 4. 2023

Korunovace Karla III. se zúčastní více než 6000 britských vojáků. Bude to největší slavnostní nasazení britských vojenských sil za posledních sedm desetiletí, uvedla to britská vláda. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila Ladislava Špačka (73), který není jen mistrem přes etiketu, ale zároveň byl tiskovým mluvčím Václava Havla (†75). Z jeho slov vyplynulo, že mu lehce kalí radost, že půjde dle oznámení královského dvora o skromnější korunovaci, než tomu bylo naposled.

Reklama:

Ministerstvo obrany oznámilo, že tisíce vojáků, námořníků a letců doprovodí 6. května krále a královnu choť Camillu na jejich cestě na obřad a zpět mezi Buckinghamským palácem a Westminsterským opatstvím.

Během ceremonie budou král i jeho manželka Camilla pomazáni svěceným olejem a král poté obdrží královské jablko, žezlo i korunovační prsten. Před arcibiskupem z Canterbury složí přísahu, která byla sepsána v roce 1688. V ní se zavazuje, že bude vládnout v souladu se zákony schválenými parlamentem. Po ceremonii ve Westminsterském opatství se král a jeho manželka vydají na slavnostní průvod do Buckinghamského paláce. Obě budovy jsou od sebe vzdálené jen zhruba kilometr, v roce 1953 ale trasa procesí měřila 7,2 kilometru, aby se na průvod mohl podívat co největší počet diváků, napsala agentura AFP.

Reklama:

"Jde bezpochyby o mimořádnou událost, protože korunovace britského krále byla naposledy v roce 1953. V roce 1952 nastoupila na trůn královna Alžběta II. a rok poté byla korunovace. Britská královská korunovace je nejslavnější ze všech, protože všechny jiné královské rody jsou daleko »civilnější«. Británie si zachovává stále tu nejvyšší korunovační úroveň a ctí tradice, které se vytvářely celá staletí. Trochu mi kalí radost prohlášení dvora, že bude korunovace Karla III. skromnější než jindy s ohledem na vzrůstající životní náklady lidí a v rámci proměny doby," uvedl pro ŽivotvČesku.cz někdejší mluvčí hlavy státu.

Korunovace Alžběty II. byla prvním ceremoniálem tohoto druhu, který přenášela televize. V roce 1953 se na obřad dívalo zhruba 20 milionů britských diváků, uvedla stanice BBC. Očekává se, že na květnovou korunovaci se budou dívat stovky milionů diváků z celého světa.

Na zdobných pozvánkách ke korunovaci z recyklovaného materiálu je starobylý motiv zeleného mužíka, který symbolizuje panovníkovy snahy o ochranu životního prostředí a také jaro a znovuzrození. Obklopen je listovím z dubu, břečťanu a hlohu, což jsou rostliny typické pro Spojené království, vysvětluje Buckinghamský palác. Autorem vzhledu je umělec zaměřený na heraldiku a kaligrafii Andrew Jamieson.

"Zdá se, že i britská královská rodina se bude chtít ukázat méně okázale, než tomu bylo při poslední korunovaci, kde byly desítky tisíc hostů a zároveň byl uspořádán průvod, který čítal kilometry, zdá se, že tentokrát to bude skromnější. Je to podle mého škoda, protože to je mimořádná událost, ke které se bude upírat zrak celého světa," dodal pro ŽivotvČesku.cz Ladislav Špaček.

Princ Charles se stal oficiálně králem Karlem III. po zářijové smrti své matky. Formálně korunován spolu s manželkou Camillou ale bude až na počátku května.

Na korunovaci byli pozváni představitelé zemí z celého světa spolu s vysoce postavenými členy britské královské rodiny, včetně následníka trůnu prince Williama a jeho rodiny. Králův mladší syn, princ Harry, který se v roce 2020 vzdal své role v královské rodině, přijede na korunovaci bez manželky a dětí, uvedla agentura AP. Za Česko se akce zúčastní prezident Petr Pavel s manželkou Evou. Alžběta II. zemřela loni 8. září ve věku 96 let. Vládla 70 let.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: