Reklama:

Pavel s Čaputovou dorazili na Ukrajinu. Ohledně spojitosti ruských útoků a jejich návštěvy se vyjádřil Andor Šándor

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 4. 2023

Na Ukrajinu dnes ráno společně přijeli český prezident Petr Pavel (61) a slovenská prezidentka Zuzana Čaputová (49). Přicestovali vlakem krátce poté, co se řada míst na Ukrajině včetně Kyjeva stala v noci na dnešek terčem nové série ruských raketových útoků. Oba státníci mají na programu mimo jiné setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským (45). Pro Pavla, který byl do funkce uveden letos v březnu, to je první návštěva Ukrajiny od loňského únorového zahájení ruské invaze. Ohledně spojitosti v rámci útoků a návštěvy obou politiků se redakce ŽivotvČesku.cz dotázala bezpečnostního experta a komentátora Andora Šándora (65). Z jeho slov vyplynulo, že obě věci by nespojoval.

Reklama:

"Já bych ranní útoky nespojoval s návštěvou Petra Pavla a Zuzany Čaputové, protože šlo o utajenou návštěvu. Pokud by to tak bylo, tak by to znamenalo, že Rusové mají zdroj v Česku v blízkosti prezidenta nebo na Slovensku v blízkosti prezidentky, případně v Kyjevě v blízkosti prezidenta Zelenského. Nemyslím si ale, že by to mělo nějakou spojitost, byť Petr Pavel avizoval, že v tomto období by na Ukrajinu odjel," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Reklama:

"Samozřejmě jsou návštěvy Kyjeva ze strany politiků četnější, možná také, byť je celá Ukrajina pod nálety ruských raket, je potřeba si uvědomit, že Rusové nezaútočili ani na prezidenta Zelenského, i když pravděpodobně mají představu o jeho pohybu. Ale že by útočili na Petra Pavla či Zuzanu Čaputovou, i když došlo na slovní přestřelku mezi Lavrovem, českou hlavou státu a Lipavským, tak souvislost bych tomu nedával," doplnil mezinárodně uznávaný bezpečnostní expert.

Na termínu cesty se Pavel dohodl krátce po své inauguraci telefonicky se Zelenským. Že se cesta uskuteční společně s Čaputovou, která již na Ukrajině byla dříve, se oba politici domluvili po zvolení Pavla. Prezidenta a prezidentku po příjezdu na nádraží ve městě Nemišajeve, které leží desítky kilometrů severozápadně od Kyjeva, přivítali mimo jiné bývalý ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis a český velvyslanec v Kyjevě Radek Matula.

Pavel i Čaputová zvolili stejný způsob dopravy jako další evropští i světoví státníci, kteří Ukrajinu v posledních měsících navštívili. Vládními speciály se dopravili na polské letiště Rzeszów, odkud je policejní kolona dovezla na vlak do Přemyšle. Cestu doprovázejí přísná bezpečnostní opatření. Několikačlenný tým obou prezidentů střeží ozbrojení ochránci. Termín návštěvy nesměl být předem zveřejněn a cestující ve vlaku museli mít vypnuté mobilní telefony kvůli riziku jejich zaměření.

Rusko v noci na dnešek podniklo další sérii vzdušných útoků na ukrajinská města a infrastrukturu. Protiletecký poplach několik hodin platil pro celou Ukrajinu s výjimkou západních oblastí. Podle ukrajinských úřadů si útoky pomocí raket a dronů vyžádaly nejméně pět mrtvých a několik zraněných; exploze byly hlášeny i z Kyjeva, ale bez výraznějších škod či obětí.

Pavel s Čaputovou v první části cesty navštíví města Borodjanka a Buča, která se stala loni na jaře symbolem ruských válečných zločinů. Na ulicích a v hromadném hrobě v Buči bylo po ústupu ruských vojsk nalezeno několik stovek těl ukrajinských civilistů včetně žen a malých dětí.

Ukrajinu po jejím napadení Ruskem navštívilo již několik českých politiků. Premiér Petr Fiala se do Kyjeva vydal necelé tři týdny po zahájení ruské invaze, v říjnu pak v zemi navštívila část české vlády. Na Ukrajině byli i ministr zahraničních věcí Jan Lipavský nebo ministryně obrany Jana Černochová.

Česko patří v přepočtu na obyvatele k významným podporovatelům napadené země. Černochová v únoru řekla, že loni ministerstvo obrany Ukrajině poskytlo mimo jiné 38 tanků, 55 bojových vozidel pěchoty, čtyři kusy letecké techniky a 13 samohybných kanónových houfnic. Podle Fialy česká vládní vojenská pomoc Ukrajině činila do poloviny letošního února deset miliard korun. Podle poradce pro národní bezpečnost Tomáše Pojara poslal zbraně a vybavení za dalších 30 miliard korun český obranný průmysl.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: