Jako občané Československé republiky chtějí převzít majetek státu. Říkají si Legitimní věřitelé ČR. Právník zdvihl varovný prst
Protestními skupinami se to v současnosti jen hemží. Jedním z nejbizarnějších uskupení je sdružení, které si říká Legitimní věřitelé České republiky. Stát a jeho orgány považuje za nelegitimní, odmítá rozdělení Československa a prohlašuje se za dočasnou československou vládu. Právník Michal Hašek na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz upozornil, že taková aktivita může skončit protiprávním jednáním.
"Jako občané Československé republiky jsme povinni převzít kontrolu nad veškerým majetkem. Přišli jsme převzít aktiva, která jí byla ukradena. Jsou zde přítomní členové dočasné vlády československé republiky, jediní oprávnění a kompetentní," předčítala před časem podle reportáže Seznam Zpráv členka zmíněné skupiny Legitimní věřitelé České republiky na ministerstvu financí, doprovázelo ji asi dvacet lidí. A dodala, že Legitimní věřitelé České republiky jsou majiteli země i budovy ministerstva.
V televizní reportáži o Legitimních věřitelích České republiky informovala i Česká televize.
Právník Michal Hašek ve vyjádření pro ŽivotvČesku.cz upozornil, že do právních problémů se může dostat každý, kdo s odkazem na údajnou existenci Československa (České a Slovenské Federativní Republiky, ČSFR) odmítá respektovat platné české právo a povinnosti z něj pro každého plynoucí.
"Rozhodně nedoporučuji žádné fyzické osobě vydávat se za údajný státní orgán neexistující ČSFR a z tohoto titulu ignorovat platné české právo a jím stanovené povinnosti. Podle charakteru a míry takového jednání (například odmítání placení daní, poškozování veřejných listin či jejich pozměňování, pozn. red.) se může dotčená osoba dopouštět protiprávního jednání v oblasti správního, daňového, nebo dokonce za určitých okolností i trestního práva," konstatoval Hašek.
Vyjádřil se i k otázce legality zániku Československa a legitimity České republiky. Obojí členové skupiny Legitimní věřitelé České republiky odmítají.
Podle Haška je argumentace spolku mylná a zavádějící a zpochybňování právně irelevantní. Vysvětlil, že po volbách v roce 1992 došlo k dohodě politických reprezentací České republiky a Slovenské republiky o zániku ČSFR.
"Legitimním orgánem, tedy Federálním shromážděním ČSFR, byl přijat ústavně kvalifikovanou většinou samostatný ústavní zákon o zániku ČSFR, ČR a SR uzavřely sérii smluv upravujících řadu otázek souvisejících se zánikem ČSFR a vznikem samostatných států ČR a SR. Lze tedy konstatovat, že z pohledu práva byl zánik ČSFR a vznik nástupnických států ČR a SR legální," dodal pro ŽivotvČesku.cz renomovaný právník Michal Hašek.
Členové samozvané skupiny Legitimní věřitelé České republiky jsou pravidelnými účastníky i protivládních demonstrací, které pořádají jiné organizace. Není výjimkou, kdy se na nich domáhají uznání svého československého občanství.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.