Reklama:

Šéfka správní rady Unie vydavatelů Libuše Šmuclerová bouchla do stolu: Ostrý vzkaz vládě kvůli změně DPH pro tiskové publikace

Libuše Šmuclerová
Libuše Šmuclerová
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 5. 2023

Vládou navržené zvýšení sazby DPH u denního tisku z deseti na 21 procent znamená podle předsedkyně správní rady Unie vydavatelů Libuše Šmuclerové ohrožení novinového trhu v České republice. Pro ŽivotvČesku.cz to uvedla v zaslané tiskové zprávě. "Návrh navýšit DPH u novin z 10 procent na 21 procent vypadá jako snaha zabít vydávání novin v České republice. K navýšení cen energií a papíru může více než 100procentní navýšení DPH být posledním hřebíčkem do rakve jednoho mediatypu v České republice," uvedla.

Reklama:

Vláda hledala podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) při zařazení do snížené sazby zdravotní, sociální nebo společensky významné hledisko. Za hlavní důvod zařazení časopisů do nižší sazby označil existenci vědeckých časopisů. Šmuclerová ve zprávě, kterou má redakce ŽivotvČesku.cz k dispozici, ale upozorňuje na takzvaný dominový efekt.

"Málokdo si uvědomuje, že krach jedněch novin může v Česku způsobit domino efekt. Deníky jsou svázány pupeční šňůrou společné distribuce novin, která v noci z tiskáren rozváží výtisky do prodejen v přesných časech po celé republice. Jakmile odpadne jeden deník (třeba právě kvůli zvýšení DPH), ostatní vydavatelé zbylé náklady na distribuci, které na ně tím pádem připadnou, již nemusí unést a budou muset svůj titul zavřít také. Domino efekt se spustil. V důsledku tohoto kroku se vláda může stát hrobníkem demokratického tisku v České republice. Deníky byly a jsou pro čtenáře kotvou, jak se vyznat v dezinformacích na internetu. Vláda tuto kotvu lidem může navýšením DPH vzít. Hrozí tak zvýšená konzumace zpráv z internetu, kde technologické platformy žádnou zodpovědnost za obsah šířený na internetu nenesou a redakční odpovědnost vydavatele nemají," vysvětlila, proč vládní opatření, které »čaruje« se sazbou DPH pro tiskové publikace, není efektivní a nedává vůbec smysl - naopak.

Reklama:

Podle předsedkyně správní rady Unie vydavatelů je důvod rozdělit noviny, časopisy a knihy do různých sazeb DPH iracionální. "Vyjádření, které vláda poskytla, že některé časopisy vycházejí také jako vědecké, je směšné. Časopisům, kterým návrh zvedá DPH z 10 % na 12 %, tato situace také nepřinese nic než další ekonomický tlak, což se může projevit na kvalitě, počtu vydávaných tiskových publikací."

Podle Šmuclerové je zároveň potřeba upozornit na to, že vydavatelé »papírových« titulů v době pandemie od státu neviděli ani korunu, nezískali ani žádnou podporu, ani daňovou úlevu. "Na rozdíl od ostatních evropských zemí. A mimochodem, pokud by se navýšilo DPH u novin tak, jak vláda navrhuje, pak bude Česká republika mít nejvyšší DPH pro tiskové publikace v Evropě," zdůraznila ve zprávě, kterou má redakce ŽivotvČesku.cz k dispozici. Dále pak poukázala na sazby v jiných státech EU, kde Německo má sazbu 7 procent, Polsko 8 procent, Itálie a Španělsko 4 procenta a Francie dokonce 2,1 procenta.

"V Česku teď dostávají knihy 0 procent. Jako kdybychom zde v Česku nevěděli, že i deníky a časopisy, stejně jako knihy, pomáhají v rozvoji kultury a vzdělanosti. Mají zásadní roli nezávislého média - klíčového pilíře demokracie," zdůraznila s tím, že Unie vydavatelů považuje za nutné, aby ministerstvo financí upravilo předložený návrh opatření, který byl zjevně připraven bez diskuse se zástupci odvětví.

"Opatření nesmí otevírat prostor pro šíření dezinformací a ohrožovat svobodný přístup občanů ke kvalitním informacím vytvářeným s profesionální redakční a vydavatelskou odpovědností," dodala Libuše Šmuclerová.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: