DPH noviny neohrozí, tvrdí premiér Petr Fiala. Šéfka správní rady Unie vydavatelů si myslí opak. Zmínila zákeřný "domino efekt"

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 5. 2023

Vyšší daň z přidané hodnoty (DPH) u denního tisku nezpůsobí zastavování vydávání novin. V pořadu Otázky Václava Moravce České televize (ČT) to v neděli řekl premiér Petr Fiala (ODS). Předsedkyně správní rady Unie vydavatelů Libuše Šmuclerová to ovšem vnímá jinak, a to jako ohrožení novinového trhu v České republice. Dokonce zmínila takzvaný »domino efekt«, uvedla to v tiskové zprávě, kterou má redakce ŽivotvČesku.cz k dispozici.

"Moc nevěřím, že by někdo zastavil vydávání tištěných novin. Navíc lidé se dostanou k informacím prostřednictvím internetových zdrojů, veřejnoprávní média jsou dostupná volně, nehrozí žádná katastrofa," uvedl Fiala v ČT.

Šmuclerová upozornila na »vládní nevědomost«. Dále za Unii vydavatelů vyzvala ministerstvo financí, aby došlo k úpravě předloženého návrhu opatření, které bylo zjevně připraveno bez diskuse se zástupci odvětví.

"Málokdo si uvědomuje, že krach jedněch novin může v Česku způsobit »domino efekt«. Deníky jsou svázány pupeční šňůrou společné distribuce novin, která v noci z tiskáren rozváží výtisky do prodejen v přesných časech po celé republice. Jakmile odpadne jeden deník (třeba právě kvůli zvýšení DPH), ostatní vydavatelé zbylé náklady na distribuci, které na ně tím pádem připadnou, již nemusí unést a budou muset svůj titul zavřít také. Domino efekt se spustil. V důsledku tohoto kroku se vláda může stát hrobníkem demokratického tisku v České republice. Deníky byly a jsou pro čtenáře kotvou, jak se vyznat v dezinformacích na internetu. Vláda tuto kotvu lidem může navýšením DPH vzít. Hrozí tak zvýšená konzumace zpráv z internetu, kde technologické platformy žádnou zodpovědnost za obsah šířený na internetu nenesou a redakční odpovědnost vydavatele nemají," vysvětlila Libuše Šmuclerová, proč vládní opatření, které mění sazbu DPH pro tiskové publikace, nedává smysl.

"Opatření nesmí otevírat prostor pro šíření dezinformací a ohrožovat svobodný přístup občanů ke kvalitním informacím vytvářeným s profesionální redakční a vydavatelskou odpovědností," zdůraznila Libuše Šmuclerová.

Noviny se podle vládního úsporného balíčku přesunují do základní sazby, přestože časopisy zůstanou ve snížené. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) to zdůvodnil snahou daňově zvýhodnit vědecké časopisy. V daňovém řádu je přitom nelze odlišit od ostatních, například lifestylových nebo bulvárních.

Fiala dále vysvětlil, že kabinet chce všechny položky v základní sazbě, pro zařazení do nižší musí být sociální či jiný důvod. "Někde to může být těžkopádné, ale je to daň za tu jednoduchost. Logika v tom je. Za jednoduchost platíte tím, že každý detail nevychytáte," konstatoval. V případě časopisů existují vědecké, literární či kulturní tituly, zopakoval dnes Fiala argumentaci ministra financí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.