Reklama:

Pokud by začala válka v Evropě: Šéf oboru Bezpečnostní a strategická studia vyjmenoval země, kam lze utéct do bezpečí

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 6. 2023

O ukrajinské protiofenzivě z posledních dní se dá podle řady vyjádření usuzovat, že ještě plně nezačala. Současné boje na jihu a východě země, při nichž ukrajinská armáda dobyla několik vesnic, lze označit spíše za taktické manévry vedoucí k prolomení obranných linií, než že by vyloženě šlo o plnohodnotnou ukázku ukrajinské vojenské síly v těžké technice dodané Západem. Konflikt trvá déle než rok a čtvrt, doposud se výrazněji neotevřel prostor pro mírová jednání, obavy z toho, že by se vojenský konflikt rozšířil do Evropy, v lidech přetrvávají - i sílí. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity s dotazem, kam lidově řečeno »zmizet«, když by se Česká republika ocitla ve válečném stavu. Mezinárodně uznávaný expert ukázal na několik možností, které s mírnou nadsázkou řečeno zaručují klidný spánek.

Reklama:

Ukrajina minulý týden při zahájení hlavní fáze dlouho očekávané operace udeřila ve dvou oblastech podél jihovýchodní fronty. Po týdnu těžkých bojů ale nabírá na dynamice. Nejdůležitější zkouška ale ukrajinské vojáky teprve čeká - a to z důvodu, že se stále nacházejí před hlavními obrannými liniemi ruských vojsk.

Mezitím Vladimir Putin oznámil, že první ruské jaderné hlavice byly dopraveny do Běloruska, řekl to v pátek na ekonomickém fóru v Petrohradu, citovala ho agentura TASS

Reklama:

Rusko-ukrajinský vojenský konflikt po již delší době než je rok a čtvrt stále neutichá a řada Čechů žije v obavě, aby válka nebyla zavlečena do Evropy. Nejednoho z nich nepochybně napadlo, kam by se před ní schoval. Redakce ŽivotvČesku.cz se dotázala bezpečnostního experta Josefa Krause, kam by bylo nejvhodnější utéct před zkázou, která přináší smrt.

"Ona to je složitá otázka. Pokud by měl být válečný konflikt v Evropě, tak pro lidi, kteří by chtěli ze země, je jednoznačně nejvhodnější varianta kamkoliv mimo evropský prostor. Ale zároveň by člověk hledal prostředí nebo zázemí, které splňuje nějaké základní parametry - tedy ekonomicky, infrastrukturně a společensky dostatečně rozvinuté," začal s výběrem vhodných lokalit pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný odborník na válečné konflikty.

V navazujícím dotazu se ho redakce zeptala, zda by Čech řešil lokalitu, zda by nešlo zkrátka jen o to, aby se dostal do bezpečí. "Na jednu stranu ano, ale v tuhle chvíli by to mohla představovat Afrika, stejně jako jihovýchodní Asie nebo Latinská Amerika, jenže z toho už pramení zásadní rozdíl. A to takový, že ukrývat se před válkou v Evropě třeba v Kongu nedává úplně smysl, protože buď vás tam s nadsázkou řečeno »sežere« had, nebo vás tam »sežere« místní obyvatel. To znamená, že ve finále je nejvhodnější dívat se po zemích, které nabídnou nějaký základní potenciál toho, že tam může být život smysluplný. Příkladem jde tedy o místa, kde je buď nízká kriminalita, nebo tam nejsou nějaké významné vnitřní problémy ve smyslu eskalace, které by vedly k občanské válce a podobně. Zkrátka hledání potenciálu, že tam běžný život funguje, tím můžeme vyloučit téměř celou Afriku," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus z katedry politologie.

I když by se mohlo zdát, že výběr míst, kde by člověk mohl být relativně v klidu, je málo, opak je pravdou. "Tím se dostáváme k tomu, že to mohou být státy, které už v tuto chvíli využívají uprchlíci před válkou z Ruska či Ukrajiny. To jsou státy v oblasti Perského zálivu, třeba latinskoamerické země podle mě mohou sehrát velice dobrou roli, protože to je Čechům relativně blízký civilizační okruh. Řada těch států sice trpí lokálními problémy v oblasti ekonomiky, případně mírně zvýšenou kriminalitou, ale z obecného pohledu se dá říct, že Latinská Amerika je relativně bezpečná a je hodně bokem od všech mocenských a globálních »hrátek«. Je to jakési neutrální území, které samozřejmě ekonomicky a politicky inklinuje ke Spojeným státům, ale není součástí nějakého vojenského uskupení nebo paktu. Úroveň rozvinutí těch států, jako je třeba Chile, případně Argentina, je vysoká a relativně dobrá i na evropský standard," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný odborník přes vojenské konflikty s tím, že by nespoléhal třeba na Austrálii, kde jsou migrační podmínky velmi náročné. Poukázal zároveň na jistý komfort v zemích, jako jsou Filipíny, případně Thajsko.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: