Kam směřuje ODS: Je už třeba začít nahlas říkat, že spojení s TOPkou a lidovci nemůže být naší jedinou volbou, říká v rozhovoru Jan Zahradil
Rozhovor: Europoslanec ODS Jan Zahradil v roce 2024 už nebude obhajovat svůj mandát v Evropském parlamentu. Šedesátiletý zkušený politický bard s jasnou vizí se rozhodl, že vrátit se na tuzemskou scénu bude v současném politickém chaosu nutným tahem. Ten nepochybně ocení voliči ODS, ale i řada občanů, kteří chtějí od politika nikoliv sliby, ale činy. V rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz motor konzervativního křídla občanských demokratů odpověděl na několik zásadních otázek nejen v rámci evropské politiky, ale i tuzemské.
Pane Zahradile, jste ostřílený politik, který má tah na branku a nebojí se o věcech - pozitivních i těch nepříjemných - hovořit na rovinu. Zajímá mě váš pohled, kam směřuje vlastně ODS? Z vašich posledních vyjádření je zřejmé, že občanským demokratům už dochází trpělivost s »tříprocentními« stranami, které toho zatím moc nepředvedly…
Víte, nemohu mluvit za celou ODS, ale je už třeba začít nahlas říkat, že spojení s TOPkou a lidovci nemůže být naší jedinou a nevyhnutelnou volbou. Já jsem zakládajícím členem ODS a chci tuto stranu uchovat jako autonomní a sebevědomou značku.
Jak to teď myslíte?
Lehce - ne ji »rebrandovat« natrvalo pod koalicí Spolu. Stejně tak tyto dvě strany nemohou brát za automatické, že se po našich zádech vždy vyvezou tam, kam by se samostatně nedostaly - ať už do Poslanecké sněmovny nebo do Evropského parlamentu.
Když jsme u Evropského parlamentu (EP), novinkou je, že bývalá prezidentská kandidátka Danuše Nerudová chce příští rok kandidovat do EP na listině hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Nechci, aby to znělo osobně, ale přijde mi, že paní Nerudová se mermomocí snaží někam a někde a nějak »usadit«. Jak to vidíte vy?
(Zamyslí se a hned spustí) V roce 2018 se prezidentské volby staly pro některé kandidáty de facto vstupenkou do Senátu. Pozornost médií měli zadarmo, nemuseli organizovat žádnou kampaň. Teď, zdá se, platí totéž pro EP. Sám jsem zvědav, kde bude paní Nerudová brát voliče. Musím ale uznat, že sebevědomí jí nechybí. Myslím, že v TOPce nebo u Pirátů by se měli začít bát o hlasy.
Volby do EP patří v rámci účasti lidí k těm nejhorším. Konaly se zatím celkem čtyřikrát a ani jednou nepřesáhla volební účast třicet procent. Právě to může poměrně zamíchat kartami, tedy do EP se mohou dostat politici řekněme nedobří místo těch dobrých - říkám to správně? Čím si vysvětlujete, že Čechy eurovolby moc nezajímají?
Ta agenda se těžko komunikuje. Pro spoustu lidí je to cosi nesrozumitelného, tisíc kilometrů daleko a někde v Bruselu.
Jak to ale změnit?
Je třeba, aby si lidé konečně uvědomili, že se tam leckdy rozhoduje o dost podstatných věcech. Je vidět, že k eurovolbám chodí hlavně takzvaně »eurooptimisté«. Ti, kdo jsou k EU tak či onak kritičtí, většinou volby vynechají. To je ale jejich chyba, nadávání ex-post »koho jsme tam zase zvolili«, to je k ničemu. A ano, je pravda, že v mnoha zemích se kvůli nízké volební účasti dostanou do EP i strany a lidé, co by se do národního parlamentu nikdy nekvalifikovali.
Europoslankyně Martina Dlabajová příští rok v červnu už nebude obhajovat mandát za hnutí ANO v EP. Poukázala na sbližování ANO a SPD, pak se stejně rozhodla i Dita Charanzová. Je to oslabení pro ANO?
Tady myslím, že si Andrej Babiš naopak oddechl. Jestli se chce profilovat kritickým směrem k EU, s touto dvojicí europoslankyň by to bylo nevěrohodné. Obě patřily k těm nejnadšenějším »eurooptimistkám«. A myslím, že jim bylo i naznačeno, že už se s nimi nepočítá.
Zajímalo by mě, koho osobně vnímáte jako nejslabšího současného europoslance - mnozí voliči nežijí v té politické bublině - naopak, koho byste za jeho práci vyzdvihl?
(Pousměje se) Víte, nemám v úmyslu kádrovat kolegy. Možná pár obecností: sledovat docházku nebo účast na hlasování je k ničemu, o skutečném vlivu to nevypovídá nic. Dále je dobré, když si europoslanec drží nějaké hlavní téma, jednu odbornost. Ten, kdo skáče od tématu k tématu a vykřikuje úplně ke všemu, jen populisticky honí titulky. Je nás tam 21 českých europoslanců. Řekl bych, že svým vlivem a prací to táhne kupředu tak třetina z nich, co se umí prosadit. Ty zbylé dvě třetiny se jen vezou.
Teď mě napadá, že lídrem kandidátky KDU-ČSL bude současný europoslanec Tomáš Zdechovský - přiznám se, že nemám pocit, že jde o politicky nejostřejší tužku v penále. Na mě působí jako lidový vypravěč. Pan Zdechovský a jemu podobní - jde vaším pohledem o tu »top« reprezentaci ČR v EP?
Myslím, že na kolegu Zdechovského lze vztáhnout čtvrtou větu mé předchozí odpovědi. (pozn. red.: Ten, kdo skáče od tématu k tématu a vykřikuje úplně ke všemu, jen populisticky honí titulky)
Když se ohlédneme, poslední eurovolby skončily: ANO – 6 mandátů, ODS – 4 mandáty,
Piráti – 3 mandáty, TOP 09/STAN – 3 mandáty, SPD – 2 mandáty, KDU-ČSL – 2 mandáty,
KSČM – 1 mandát. Jak to vidíte v nadcházejících eurovolbách, kdo bude slavit a kdo zapláče?
Řekl bych, že ANO, ODS a Piráti mají své jisté. Jinak nikdo.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.