Reklama:

Kde na to Česko vezme: Náklady na provoz letounů F-35 převýší kupní cenu

F-35
F-35
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 9. 2023

Je rozhodnuto. Vláda schválila nákup 24 amerických letounů F-35, celkem vynaloží 150 miliard korun. Částka podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) obsahuje i veškeré výdaje na přípravu provozu v Česku. První budou hotovy v roce 2029, všech 24 strojů bude v ČR do roku 2035. Americké bojové letouny nahradí 14 pronajatých stíhaček JAS-39 Gripen a do budoucna i 24 letounů L-159. Půjde nejspíš o nejdražší armádní nákup moderní historie, dosud jím byl nákup švédských pásových bojových vozidel pěchoty CV90 za zhruba 60 miliard korun. Jenže zásadní otázka není ani tak v pořizovací ceně, ale v provozní ceně, která ji převyšuje, jak uvedl portál IDnes.cz. Pro ŽivotvČesku.cz se k nákupu strojů vyjádřil generál v záloze a bezpečnostní expert Andor Šándor.

Reklama:

"Pořizovací cena plus balíček na infrastrukturu, na palivo, přípravu personálu a odvod DPH se spočítat dá, kdo ale ví, kolik bude stát barel ropy v roce 2035, nikdo. My nevíme, kolik bude stát barel ropy v dalším roce, takže přepočty na to, že to bude 700 korun na občana v dlouhodobém spektru výpočtu, to mi přijde celkem až urážlivé," uvedl Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz ohledně toho, že po roce 2034 budou podle Černochové náklady na provoz zhruba tři procenta z obranných výdajů, tedy zhruba 4,9 miliardy korun ročně včetně výdajů na palivo a munici. Z hlediska celkového životního cyklu, tedy až do roku 2069, tak podle ní vyjde pořízení a následný provoz letounů F-35 na 700 korun ročně na jednoho obyvatele ČR.

Portál IDnes.cz uvedl, že provozní náklady stroje jsou »astronomické«. Jedna hodina tohoto letounu ve vzduchu může přijít na 35 tisíc dolarů (v přepočtu více než 800 tisíc korun). Výrobce sice podle webu slibuje, že cenu letové hodiny sníží, někteří experti podle portálu i tak celkové náklady do konce životnosti 24 letounů vypočítali až na 500 miliard korun.

Reklama:

Nákup kritizuje opozice

Vláda měla podle bývalého ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) o letounech jednat minimálně se dvěma možnými dodavateli. Například Švédsko podle něj mělo dostat možnost podat závaznou nabídku na dodání strojů, aby byly porovnatelné a nevznikaly pochybnosti. 

Metnar považuje za nešťastné, že se vláda rozhodla představit nejdražší armádní projekt v den, kdy schvaluje státní rozpočet a hovoří o škrtech. "Na jednu stranu to spojuji s arogancí moci, kterou nám tímto prezentují," řekl.

Od počátku podle něj kabinet měl jednat minimálně se dvěma potenciálními dodavateli podobných strojů, aby ve veřejném prostoru nevyvstala řada otázek a spekulací.

Předseda nesněmovní SOCDEM Michal Šmarda na síti X uvedl, že vláda nevyužila příležitosti vést debatu o strategii bezpečnosti ČR po roce 2035. "Země čelí novým typům hrozeb a potřebuje mnohem komplexnější ochranu, včetně posílení evropského pilíře. O tom bychom se měli bavit dříve, než se zavážeme k nákupu čehokoliv za spousty miliard," poznamenal.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: