Ministr Rakušan dělá liberální politice medvědí službu, soudí politik ANO o snaze poučovat "hloupé" voliče
Komentář Jiřího Ovčáčka: Vítězství Roberta Fica ve slovenských parlamentních volbách zděsilo část vládních politiků v Česku. Jako pověstný pan Balcar z představení populárního dua Šimek a Grossmann začali gongovat doslova o život. Ministr vnitra Vít Rakušan se na síti X nechal slyšet, že je třeba chudým lidem vysvětlovat výhody liberální demokracie. Poslanec za opoziční hnutí ANO a mediální poradce Patrik Nacher to pro ŽivotvČesku.cz označil za medvědí službu liberální politice. Dodat můžeme, že lidé nepotřebují poučovat, lidem je nutno naslouchat.
Ministr vnitra Vít Rakušan se patrně vžil do role hlavního ochránce liberální demokracie v Česku. Pomineme-li, že demokracie by podle mnohých neměla mít žádné přívlastky, ať už lidová nebo liberální, šéf rezortu vnitra vyvolal rozruch především tím, že navrhuje v reakci na slovenské tažení Roberta Fica vysvětlovat „prostému lidu“, jak je pro ně liberální demokracie báječná.
"Pokud chceme udržet v Česku liberální demokracii, musíme vysvětlovat její výhody i těm, kdo z nich v současné době neprofitují, nebo jen málo. Lidem ve vyloučených lokalitách, lidem chudším, zklamaným. A vytvářet společnost odolnou proti strachu," napsal Rakušan na sociální síti Elona Muska s názvem X - dříve Twitter.
Jistě nelze podezřívat pana ministra, že by chtěl vysílat do zapadlých vísek a pohraničních měst agitační kolony, ale určitý nadřazený pohled na lidi vyvolává otazníky. Není proto divu, že si nenechala příležitost ujít opozice, která Rakušanovi vrátila míč na hřiště.
"Myslím, že pan ministr Rakušan dělá liberální politice medvědí službu. Z reakcí je patrné, a každý to pochopí, že tito politici, kteří se označují za nejdemokratičtější a za liberály, neumějí respektovat výsledky svobodných voleb," glosoval pro ŽivotvČesku.cz poslanec za ANO a znalec mediálního prostředí Patrik Nacher.
Opoziční politik nebyl sám, kdo nesouhlasně pozvedl hlas po přečtení Rakušanova vyjádření. Daniel Hůle z neziskové organizace Člověk v tísni, který má na starosti dluhové poradenství a je nositelem Ceny Františka Kriegla Nadace Charty 77, ministrovo vyjádření rázně odmítl. "Ne! Vysvětlovat výhody liberální demokracie lidem z periférií nestačí. Důležité je nedělat protektivní politiku. Méně danit chudší. Předluženým dát šanci. Přesunout klíčové instituce z Prahy do regionů. Zlepšit vzdělávání chudých," rozvedl Hůle na sociální síti X.
Ne! Vysvětlovat výhody liberální demokracie lidem z periférií nestačí.
— daniel hule (@DanielHule) October 1, 2023
Důležité je nedělat protektivní politiku
Méně danit chudší
Předluženým dát šanci
Přesunout klíčové instituce z Prahy do regionů
Zlepšit vzdělávání chudých
A mnoho dalšího https://t.co/i2ppwZC6Ie
Problém neschopnosti politiků, kteří se označují za liberální, naslouchat reálným starostem lidí může být jedním z faktorů Ficova návratu na výsluní. Voliči už těžce snášejí věčné nálepkování, že jsou hloupí, dezoláti, že nedorostli velikosti liberální demokracie, lidé už jsou přesyceni neustálými snahami prosazovat za každou cenu „pokrokářské“ ideologie, vadí urážky starých spoluobčanů, že nechápou, v jak fantastické době žijí.
Prostě a jednoduše, řada politiků, zvláště pak z vládních řad, už nemá ani špetku snahy se „ponížit“ a s lidmi jiného názoru s pochopením mluvit z očí do očí. Aktivitu mezi občany opravdu nenahradí žádný PR, ony barevné a usměvavé fotografie, tuny patetických frází, to chce odvahu a pokoru. Nedostaví-li se ovšem tato reálná změna přístupu, český Fico má za dva roky otevřené brány sídla vlády, Strakovy akademie. Slovenské volby jsou tak pro vládní politiky varováním, pro ty opoziční nadějí.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.