Dceři Patrasové a Slováčka se vrátila rakovina, udeřila v plicích. Exministr zdravotnictví Roman Prymula promluvil o procesu šíření nemoci a naději
Anna Slováčková prožívá nelehké životní období. Na svém sociálním profilu ve čtvrtek oznámila, že se jí vrátila zákeřná rakovina. "Usadila se tentokrát v plicích," upřesnila. Před zhruba čtyřmi lety se léčila s rakovinou prsu, před chirurgickým zákrokem absolvovala sérii chemoterapií. O složitosti onemocnění rakovinou pro ŽivotvČesku.cz promluvil bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, který poukázal na to, že současná medicína dává poměrně příznivé prognózy na vyléčení, zaleží ale na době detekce onemocnění.
První boj se zákeřnou rakovinou Anna Slováčková vyhrála a pár let byla bez dalších zdravotních komplikací. Dcera Dády Patrasové a Felixe Slováčka ale po necelých čtyřech letech oznámila velmi smutnou informaci, že se jí rakovina vrátila. Tentokrát nemoc udeřila v oblasti plic.
K vážnému zdravotnímu stavu umělkyně se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil její otec Felix Slováček. Uvedl, že nejen on, ale i manželka Dagmar Patrasová nesla informaci o další zdravotní komplikaci své dcery velmi těžce. "Dáda je z toho zlomená také, zkrátka jako každá citlivá ženská," řekl.
Zpěvačku a herečku čeká opět léčba, která není pro žádného pacienta jednoduchá, a to zejména po psychické stránce. O nádorovém onemocnění z obecného hlediska pro ŽivotvČesku.cz promluvil bývalý šéf resortu zdravotnictví a mezinárodně uznávaný epidemiolog Roman Prymula. Poukázal na to, že v současnosti medicína umí porážet i nemoci, u kterých před lety byly poměrně nepříznivé statistiky.
"Pokud mluvíme o procesu maligního nádoru, tak v tomto případě dochází k tomu, že většina invazivních nádorů je schopna metastázovat do různých orgánů, a pokud se podaří v první fázi zastavit nádorové bujení, tak zpravidla k metastázování nedochází. Pokud dojde k tomu, že se proces nepodaří zastavit, tak pokračuje nádorové bujení do okolí, kdy se nádor zvětšuje, postihuje lymfatické uzliny a vytváří metastázy - to znamená sekundární nádorové bujení - v dalších orgánech. Řada primárních nádorů metastázuje třeba do plic, do jater, do kostí i do mozku," přiblížil v krátké a obecné rovině uznávaný odborník proces šíření choroby.
Zdravotnictví dnes oplývá řadou vylepšených metod léčby a lékaři se mohou v rámci účinného postupu spolehnout na nová léčiva, která v boji s vážným onemocněním přináší velmi příznivé výsledky.
"Obecně se dá říct, že prognóza v rámci léčby se výrazně zlepšila, protože máme celou řadu specifických biologických preparátů, které jsou významně účinnější, než tomu bylo v minulosti, ale vždy záleží na tom, zda se nádorové onemocnění podaří zachytit dostatečně brzy. Pokud se to podaří, tak kombinace chirurgické léčby, biologické léčby a eventuálně ozáření zpravidla vede k tomu, že jsme schopni s nádorem účinně bojovat," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.