Poradce prezidenta Kolář: Musíme si udělat pořádek doma, máme v Evropě své páté kolony a je to problém, který nám přerostl přes hlavu
Rozhořením konfliktu mezi Izraelem a arabskými zeměmi by se mimořádně zvýšilo riziko terorismu, svět by to pocítil okamžitě - například i na cenách ropy a u všech navazujících produktů a služeb. Na dnešním briefingu při návštěvě Olomouckého kraje to řekl prezident Petr Pavel. Bezprostřední nebezpečí ale v tuto chvíli nehrozí, uvedl. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila jeho poradce pro mezinárodní vztahy a bývalého diplomata Petra Koláře, jak vnímá osobně událost na Blízkém východě a zda podle něj má potenciál přelití do celého regionu. Z jeho slov vyplynulo, že současný konflikt, který zahájilo hnutí Hamás teroristickým útokem, nemá jeho pohledem dobré řešení.
Premiér Petr Fiala (ODS) po nedávném jednání Bezpečnostní rady státu řekl, že Česku nehrozí žádné bezprostřední nebezpečí v souvislosti s děním v Izraeli a nezvýšilo se riziko teroristického útoku. Nemáme poznatky, že by se zvýšilo riziko útoků proti cílům v ČR, konstatoval. Stát nicméně přistoupil k sadě opatření, která chrání rizikové objekty a akce.
Později předseda vlády uvedl, že v případě prodlužování konfliktu je třeba počítat s jeho dopady například na ceny energií či růst nelegální migrace. Stát proto musí pracovat i s horšími scénáři a být na ně připraven.
"Bezprostřední nebezpečí v tuto chvíli skutečně nehrozí, protože žádná řízená střela odpálená Hamásem k nám nedoletí. Což ale neznamená, že bychom měli být úplně v klidu," řekl prezident. Riziko rozšíření konfliktu je podle něj velmi vážné. "V případě, že by se do konfliktu zapojil například Hizballáh a prostřednictvím Hizballáhu Írán, může přerůst v regionální konflikt s globálními dopady," dodal.
Takové rozšíření konfliktu by podle něj svět okamžitě pocítil na cenách ropy a všech navazujících produktů a služeb, kromě toho by se mimořádné zvýšilo riziko terorismu. "Protože rozhoření konfliktu mezi Izraelem a arabskými zeměmi by určitě podnítilo všechny radikální a extremistické síly k tomu, aby se svojí formou realizovaly. Toho bychom určitě nezůstali ušetřeni ani my," míní Pavel. "Takové riziko tady je a musíme s ním počítat," řekl.
Podobně nad situací smýšlí jeho poradce Petr Kolář, který je expertem na mezinárodní vztahy. "On ten izraelsko-palestinský konflikt nemá žádné dobré řešení, nebo alespoň já o něm nevím. Je pochopitelné, že Izrael musí potom, co se stalo, konat. Není možné, aby to přešel bez trestu. K čemu to povede, to nedokáži odhadnout, protože je mnoho ve »hře«, je příliš těch, kteří v současné situaci mají svá »polínka v ohni«, tedy Írán, Saudská Arábie, ale i Spojené státy s Izraelem a nás v Evropě, která není úplně konsolidovaná, jednotná. Jedna věc je, jak se k tomu staví politická reprezentace, naštěstí většinově odpovědně, pak tu máme své páté kolony, to vidíme při demonstracích v Paříži, Londýně, Berlíně a podobně. Je to problém, který nám přerostl přes hlavu. A pokud chceme být na straně Izraele nejen solidním, ale i efektivním partnerem, myslím Evropu, tak si musíme nejprve udělat pořádek doma. Ono to má konsekvence skutečně široké - mezinárodní, ale i do domácí politiky se to promítá. Kam až se to vyvine, co z toho bude, ta katarze, která teď nastává, nemusí dopadnout jednoduše a dobře, ale konat se musí - lépe se o něco pokusit, i když s nejistým koncem, než jen trpně přihlížet a řídit se tím, že kdo nic nedělá, nic nezkazí," řekl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný demokrat a poradce hlavy státu Petr Kolář.
Izrael na Pásmo Gazy útočí po masakru na jihu Izraele ze 7. října, při němž ozbrojenci z hnutí Hamás podle izraelských zdrojů pozabíjeli na 1400 lidí, převážně civilistů. Dalších 239 lidí vzal Hamás do zajetí a 40 lidí se stále pohřešuje, píše izraelský list Haarec. Při izraelských úderech na palestinské Pásmo Gazy zahynulo 8306 lidí, včetně 3457 dětí a 2136 žen, oznámilo dnes podle agentury DPA ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy, které je pod kontrolou Hamásu.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.