Reklama:

Miliardové obchody pro Česko. Autobusy, letadla, vojenská technika. Poradce premiéra Tomáš Pojar odkryl velký cíl africké cesty

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Profimedia
Se svolením Jiřího Ovčáčka
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 16. 11. 2023

Africké turné premiéra Petra Fialy vyvolalo celou řadu mediálních i politických kritických ohlasů. Zaznívaly otázky, k čemu je cesta na černý kontinent vůbec dobrá a má-li nějaký smysl. Poradce pro národní bezpečnost a blízký spolupracovník premiéra Tomáš Pojar pro ŽivotvČesku.cz odhalil ambiciózní cíle návštěvy Afriky. Velký byznys pro české podniky a boj s migrací a terorismem. Podle Tomáše Pojara předseda vlády prosazuje racionální a dlouhodobě předvídatelnou zahraniční politiku.

Reklama:

Premiér Fiala v rámci afrického pobytu navštívil Etiopii, Keňu, Ghanu a Pobřeží slonoviny. Podle Tomáše Pojara nešlo o žádný rozmar předsedy vlády, ale o strategickou cestu. "Prvořadým cílem cesty byla podpora českého byznysu, českého exportu. V každé z těch zemí se jednalo o miliardových obchodech, například o dodávkách do zdravotnictví či o dodávkách autobusů, letadel nebo vojenské techniky. Jednalo se samozřejmě také o zastavení migrace a o bezpečnostní spolupráci v otázkách terorismu," vysvětlil národní bezpečnostní poradce pro ŽivotvČesku.cz.

Pro neznalé je nutno zdůraznit, že Afrika už opravdu není odmítanou nevěstou, která nemá věno a postrádá jakoukoliv atraktivitu. Naopak. O černý kontinent probíhá tvrdý souboj velmocí, je to místo mimořádných zdrojů nerostných surovin, je zde levná pracovní síla a nebývalá příležitost v obchodu. Časy se změnily a posměšky nejsou namístě. Mezi zeměmi, které se do Afriky mocně »tlačí«, jsou Čína a Rusko. Podle Tomáše Pojara má mít Česko ambici získat svou pozici na africkém kontinentu.

Reklama:

"Rozhodně je pro nás v Africe místo. Rusko toho moc nabídnout nemůže, ale Čínu samozřejmě nevytlačíme. Nicméně platí, že pokud nějakou zakázku zrealizujeme, nemůže ji udělat nikdo jiný. Platí to obecně, samozřejmě včetně dodávek vojenských. Realita je jasná, pokud nebudeme vojenskou techniku dodávat my, prostor zaplní Rusko, Bělorusko, Čína, Turecko.... My pak ztratíme příjem i vliv," zdůraznil poradce pro národní bezpečnost.

Právě ruský a čínský tlak je nyní zvýšen nejen v Africe, ale střet s orientálními despociemi probíhá i na Ukrajině a Blízkém východě. V Asii je ohrožován Tchaj-wan, zbraněmi chřestí KLDR i Írán. To je obrovská výzva pro Západ, který vyznává hodnoty demokracie a svobody. Podle Tomáše Pojara má euroatlantické společenství šanci tlak ustát. "Samozřejmě, že máme šanci. Musíme se akorát snažit a uvědomit si, že nás to bude něco stát. Ta cena bude ale každopádně násobně nižší, než když to vzdáme," podtrhl poradce premiéra Petra Fialy.

Západ ale neohrožují jen zmíněné orientální despocie, kterým narůstají křídla a chuť po světovládě. Naši civilizaci vyčerpávají tzv. kulturní války, kdy se politici jsou schopni »do krve« prát o záchodky pro všechna pohlaví. Tomáš Pojar na dotaz ŽivotvČesku.cz podpořil názor, že by se západní demokratická politika, která čelí diktaturám, měla více racionalizovat. "Vrátit se k racionální demokratické politice je vždy žádoucí," poznamenal.

Právě racionalitu vyzdvihl Tomáš Pojar při popisu strategie zahraniční politiky premiéra Petra Fialy. "Zahraniční politika volby nevyhrává. Přesto je potřeba racionální a dlouhodobě předvídatelnou zahraniční politiku dělat. Abychom si uchovali svoji bezpečnost, prosperitu a svobodu. Petr Fiala to velmi dobře chápe," uzavřel poradce pro národní bezpečnost pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: