Reklama:

Legenda sněžného muže: Příběh Yettiho je dodnes záhadou. Odborníci mluví o novém druhu medvěda

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 11. 2020

Ve světě koluje řada historek a bájných legend o tajemných místech, předmětech nebo dokonce žijících tvorech. Jedním z nich je nepochybně postava Yettiho, známého jako sněžného muže, kolem kterého existuje mnoho děsivých historek, ale také některá tvrzení odborníků o tom, že tahle legenda možná není zas až tak »pohádková«.

Reklama:

Postava Yettiho nachází svůj původ ve folklóru a patří mezi významnou součást pověstí a legend Šerpů, komunity, která obývá pohoří Himalájí a pochází z východního Tibetu. Postava sněžného muže se stala poměrně výnosným byznysem a láká nejen obyčejné turisty, ale také celé výpravy kryptozoologů (kryptozoologie je obor, který zkoumá živočichy, u kterých neexistují nezvratné důkazy o jejich existenci, pozn. red.), kteří mají jediný cíl – získat důkaz o tom, že Yetti není pouze báchorka, jak informovalo BBC. Je popisován jako mohutné chlupaté stvoření, které žije v odlehlé a špatně dostupné části světa a místní lidé se ho bojí, popisuje kniha Daniela Loxtona Odporná věda: Původ Yettiho, Nessie a dalších slavných Kryptydů. Podle italského horolezce a knižního autora Reinholda Messnera (76), který jako první zdolal Mount Everest bez použití kyslíkové bomby, je problémem mnoho kultur, které zasahují do legendy sněžného muže a mnoho jmen, které ho vyobrazují v různých podobách.

Reklama:

Průzkumná expedice na Mount Everest v roce 1921 vedená podplukovníkem a cestovatelem Charlesem Howardem-Burym (†80) byla zaskočena stopou ve sněhu v nadmořské výšce kolem 6000 m.n.m, kterou objevili. "Byli jsme schopni rozpoznat stopy zajíce nebo člověka, ale velká stopa, která zpočátku připomínala lidskou, nás pořádně zmátla," uvádí jeho slova kniha Loxtona. Někteří předpokládají, že jméno Yetti vychází ze šerpského »yeh-teh« (volně přeloženo jako malé zvíře podobající se člověku). To zase popírají jiná tvrzení, že pojmenování tvora opředeného legendami vzniklo z šerpského slova »meti« (medvěd). Již od začátku je postava sněžného muže zpodobňovaná jako nebezpečný tvor, u kterého může být setkání s ním tím posledním, co člověk v životě zažije.

Právě Messner je nejslavnějším lovcem Yettiho a v 80. letech se mu ho údajně dokonce podařilo spatřit. Později se pokoušel tajemného sněžného muže zahlédnout znovu, ale bezúspěšně. Podle něj nejde o žádnou stvůru, která by byla napůl člověk a napůl zvíře. Myslí si, že jde o neidentifikovaný druh medvěda – křížence medvěda hnědého a ledního, jak uvedl Tibettravel.org. Dosud neexistuje přesvědčivý důkaz o existenci Yettiho, který by se dal považovat za nezvratný. Ale ani jasné popření toho, že »něco« takového žije, nelze vyřknout. Pokud skutečně takový tvor žije, je mu těžko přístupná část Himalájí, kde člověk stěží dokáže zvládnout tamní podmínky, opravdu dobrým útočištěm.

 

 

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: