Vzdušný úder Íránu na Izrael pohledem Šándora: Je to signál, může to mít vliv na ceny ropy a Rusko do jisté míry slaví
Komentář: Írán v sobotu večer zahájil proti Izraeli rozsáhlý dronový a raketový útok, který je podle Teheránu odvetou za nedávný úder proti íránskému konzulátu v Damašku připisovaný Izraeli. Izraelská armáda oznámila, že většinu dronů zachytila ještě předtím, než překročily izraelské hranice. Při jejich likvidaci jí asistovaly Spojené státy, Velká Británie a Jordánsko. Jednalo se o první útok, který byl proti Izraeli zahájen přímo z území Íránu. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou dlouhodobě napjaté. Pro ŽivotvČesku.cz událost okomentoval generál ve výslužbě a glosátor Andor Šándor.
Noční operace, kterou íránská armáda nazvala »Skutečný slib«, je odpovědí na nedávný úder proti íránskému konzulátu v Damašku, kde 1. dubna zemřelo několik významných představitelů íránských revolučních gard. Izrael se k útoku nepřihlásil, předpokládá se ale, že je za něj zodpovědný.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v prohlášení řekl, že Izrael se na přímý útok Íránu připravoval a že jakýkoli úder nenechá bez odvety.
Americký prezident Joe Biden po schůzce se svým týmem pro národní bezpečnost ujistil Tel Aviv o stálé podpoře ze strany Spojených států.
Írán zaútočil na Izrael v době, kdy izraelskou armádu už déle než půl roku zaměstnává vojenská operace v Pásmu Gazy, kde bojuje s palestinským hnutím Hamás.
Bezpečnostní expert Andor Šándor situaci, která budí obavy u světových politických špiček, rozvedl ve více rovinách. Uvedl v úvodu, že eskalace konfliktu mezi dlouholetými regionálními nepřáteli, kteří dosud sváděli zástupný konflikt, není dobrým signálem.
"Řekl bych, že Írán, který neměl žádný zájem vstoupit nyní do války s Izraelem, natož se Spojenými státy, tak musel reagovat na zničení svého konzulátu v Damašku, včetně usmrcení příslušníků revolučních gard. V případě, že by neudělal nic, ztratil by tvář na Blízkém východě. A to je to poslední, co si Írán může dovolit. To je jedna věc. Druhá věc je, že další reakce bude záležet na tom, myslím Izraele, zda Spojené státy budou ochotny, nebo budou schopny, udržet izraelského premiéra Benjamina Netanjahua na uzdě, aby nedošlo k útoku Izraele na území Íránu, což samozřejmě bude záviset na tom, jaký byl skutečně dopad toho útoku ze strany Íránu," uvedl v první části komentáře Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.
Podle ostříleného bezpečnostního experta je jednoznačným faktem, že ozbrojená událost nemá vůbec v ničem pozitivní vliv na Blízký východ.
"Zcela nepochybně to bude dále region destabilizovat, protože to podpoří jak jemenské povstalce (Hútíové nebo Húsiové), tak to podpoří Hamás, podpoří to Hizballáh, podpoří to Palestinský islámský džihád, podpoří to Islámský stát. Je to signál. Další věc je, že byť si nemyslím, že by Rusko mělo nějaký eminentní zájem, Čína už vůbec, na Blízkém východě k rozpoutání velké války, která, kdyby došla k blokaci Perského zálivu, by měla neuvěřitelný dopad na ceny ropy. Ale pravda je, že v Moskvě budou mít důvod spíše si otevřít šampaňské, protože mediální zájem o Ukrajinu se opět dostane stranou, a to zejména před chystanou ofenzivou ze strany Ruska, které chce využít situaci, kdy Ukrajina má problémy v rámci vojenského materiálu i živé síly," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.