Fiala prožívá triumfální dny. Potvrzen v čele ODS, Bílý dům otevírá brány. Politolog na příkladu Václava Klause vylíčil důležitost cesty premiéra
Komentář: Předseda vlády a ODS Petr Fiala o víkendu obhájil s přehledem stranickou šéfovskou pozici a vzápětí vyrazil na klíčovou návštěvu spojeneckých USA. Zářivé dny vyvrcholí přijetím v Bílém domě, český premiér si potřese rukou s americkým prezidentem Joem Bidenem. Z geopolitického hlediska tah na branku, který pro portál ŽivotvČesku.cz okomentoval uznávaný politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
Hezky popořádku. O uplynulém víkendu obhájil Petr Fiala už pošesté funkci předsedy ODS. Tajné hlasování přineslo jasný výsledek, pro setrvání lídra bylo 424 účastníků kongresu občanských demokratů z celkových 525. Ba co víc, pokud Petr Fiala vydrží v křesle šéfa ODS do příštího roku, překoná dosavadního rekordmana v délce trvání mandátu – samotného otce zakladatele Václava Klause.
Po stranickém zabodování vyrazil Petr Fiala za dalším mimořádným úspěchem na mezinárodním poli, který jistojistě posílí pozici České republiky v rámci mezinárodního společenství. Český premiér nasedl do speciálu a odletěl do USA, kde ho čeká setkání s vůdcem svobodného světa – prezidentem Joem Bidenem. Bílý dům otevírá své brány českému politikovi. A tento fakt je pečetí blízkosti vztahů spojeneckých zemí, které ruku v ruce čelí ruské hrozbě. Nepřekvapí proto, že tématem jednání bude i podpora Ukrajiny.
Jak pro Českou republiku, tak samozřejmě také pro Petra Fialu jde o velký úspěch. Nabízí se ale otázka, zda tah na branku v zahraničí přinese své ovoce také v podobě zvýšení podpory vládního projektu v domácím prostředí. Parlamentní volby jsou již příští rok a zatím v průzkumech veřejného mínění vede opoziční hnutí ANO lídra Andreje Babiše.
"Přijetí v Bílém domě je sám o sobě úspěch a je to jedna z nejvyšších met, o kterou každý neamerický politik usiluje. Mimochodem Václav Klaus nedostal nikdy přijetí v Bílém domě. Třeba Vladimír Špidla ano. Spekuluje se o tom, že těsné Klausovy vazby na Rusko v tom odmítavém postoji mohly sehrát roli. Pokud jde o voliče, tak nulové to zcela není. U některých voličů, kteří jsou naštvaní na vládu, to může utlumit naštvanost a zároveň to ukazuje, že premiér Fiala má v zahraničí vážnost," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz zkušený český politolog Josef Mlejnek.
Předseda české vlády chce otevřít také témata vzájemných ekonomických vztahů či jaderné energetiky. Očekává se, že se bude hovořit i o posledním vývoji na Blízkém východě, kde se Izrael stal o víkendu terčem íránského dronového a raketového útoku, který mnozí světoví státníci i čeští politici odsoudili.
Ve Washingtonu se dnes Fiala sejde rovněž s krajany, kteří dlouhodobě žijí a pracují v USA. V úterý má v plánu vystoupení v Hudsonově institutu, což je think-tank zaměřený zejména na otázky spojené s národní bezpečností a zahraničněpolitickými tématy.
V úterý bude český premiér také jednat v Kongresu s předsedou Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem a s dalšími představiteli Sněmovny i Senátu. Mluvit hodlá zejména o americkém balíčku zahraniční pomoci v celkovém objemu 95 miliard dolarů (asi 2,3 bilionu Kč) mimo jiné na podporu Izraele a Ukrajiny, jehož schválení už několik měsíců brání americké vnitropolitické spory. Návrh prošel Senátem, republikánské vedení Sněmovny reprezentantů ho však zatím blokuje.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.