Komentář politologa: Trump straší třetí světovou válkou. Realita je taková, že Čína si Putina vodí jako psa na vodítku
Komentář: Bývalý americký prezident Donald Trump prohlásil na posledním předvolebním shromáždění před svými příznivci, že země jako Rusko, Čína a Severní Korea přestanou být nepřáteli Spojených států, pokud ty budou mít chytrého prezidenta. Redakci ŽivotvČesku.cz zajímalo, jak slova politika, který usiluje o znovuzvolení, vnímá uznávaný odborník na ozbrojené konflikty, politolog a vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity. Z jeho slov vyplynulo, že pokud jde o současné »spojenectví izolovaných zemí«, je to partnerství z rozumu.
Během pátečního předvolebního shromáždění ve Virginii Trump uvedl, že zmíněné země »nerespektují« současného amerického prezidenta Joea Bidena.
Trump mimo jiné vedl svá slova v rámci svého pohledu na mezinárodní politiku – konkrétně uvedl: "Máme vnější nepřátele – Čínu, Rusko, Severní Koreu. Jenže ve skutečnosti by to nebyli nepřátelé, a to v případě, kdybychom měli chytrého prezidenta. Dělali bychom totiž úžasné věci," řekl s tím, že v případě, že vyhraje ve volbách, může vyřešit válku mezi Ukrajinou a Ruskem. To ostatně prý udělá dokonce ještě dříve, než vůbec vstoupí do Bílého domu.
Zajímavé mimo jiné také je, že současný a bývalý prezident Spojených států Joe Biden a Donald Trump se sešli ve studiu CNN v Atlantě v rámci první předvolební debaty, která se konala minulý týden, kde Trump začal vyprávět o tom, že k válce na Ukrajině vůbec nemuselo dojít. Biden podle něj dal Rusku jakousi návnadu, když ukázal svou slabost při chaotickém stažení jednotek z Afghánistánu. Ve skutečnosti ale šlo o krok, který nařídila ještě Trumpova administrativa, a obvinil Bidena, že chce Ameriku zatáhnout do třetí světové války.
Redakce ŽivotvČesku.cz se dotázala politologa Josefa Krause, zda skutečně současné »spojenectví mezi zeměmi, jako je Severní Korea, Ruská federace, Čína a další«, je tím, co by vedlo ke třetí světové válce. Zkušený odborník věc popsal zjednodušeně řečeno tak, že Čína má své izolované partnery spíše na vodítku a využívá je.
"Ono to tak může působit, ale je to spíše věcí donucení. Jsou to aktéři, kteří jsou do jisté míry izolovaní, případně v celé řadě úhlů pohledu problematičtí – v perspektivě mezinárodních vztahů, globální politiky a bezpečnosti. Aktéři jako Severní Korea, Írán, který je regionálně izolován, a do toho tady máme Čínu, která najednou začíná těžit z toho, že tito izolovaní aktéři včetně Rusů nemají s kým jednat a jsou dáni na milost Číně," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus s tím, že dojem, který se tu vytváří, že se jedná o nějaké strategické partnerství mezi Ruskem a Čínou, by šlo klidně označit za ruské poddanství vůči Číně.
"O tom svědčí fakt, že obchody mezi nimi přechází na čínskou měnu, a také to, že Rusové jsou ochotni nakupovat za velké peníze čínské vojenské zboží a výměnou za to poskytují energie pod cenou, a celá řada dalších věcí. To není úplně férové partnerství, spojenectví, ale náběh na čínský protektorát, který mimo to příkladem je vůči KLDR uplatňován dlouhodobě, protože Severní Korea nemá s kým jednat – obchodovat. Čína je to poslední, co jí zůstává. A závislost je v tomto kontextu ohromná. A nyní se do vleku závislosti vinou mezinárodní izolace dostává Ruská federace," dodal pro ŽivotvČesku.cz ostřílený politolog.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.