Reklama:

Extrémních projevů počasí je čím dál více. Meteorolog Martin Štros upřesnil, kdo je viníkem globálního oteplování

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 8. 2024

Globální oteplování je v současnosti stále naléhavějším problémem. Podle odborníků se průměrné teploty na území České republiky trvale zvyšují, což přináší nejen teplejší zimy a horká léta, ale i vyšší četnost extrémních projevů počasí, jako jsou bouřky či přívalové deště. Meteorolog Martin Štros ze serveru specializujícího se na kompletní monitoring počasí Meteocentrum.cz pro ŽivotvČesku.cz poskytl vyjádření v kontextu globálního oteplování –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ lépe řečeno toho, jak se týká českých občanů. A zároveň uvedl, kdo je viníkem, že dochází na změnu klimatu.

Reklama:

Dopady klimatických změn se již projevují častějšími a intenzivnějšími výkyvy počasí. Nejvíce se to týká letních veder a sucha, kdy horké období způsobuje problémy nejen v zemědělství, ale i v oblasti vodních zdrojů. Naopak zimní srážky klesají, což negativně ovlivňuje zásoby sněhu, které jsou klíčové pro zásobování vodou během roku. Výrazný nárůst extrémních událostí, jako jsou přívalové deště, může vést k častějším lokálním povodním a erozi půdy.

"V souvislosti s globálním oteplováním existují tři základní otázky, na které se hledají odpovědi. »Mění se klima na Zemi? –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Pokud ano, co je příčinou těchto změn? –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Je-li příčinou lidská činnost, je v našem zájmu a vyplatí se pokusit změny zastavit?«," uvedl v úvodu pro ŽivotvČesku.cz věhlasný meteorolog Martin Štros, který se tématem zabýval dříve v několika článcích.

Reklama:

Odpověď na první otázku je dnes jako jediná vcelku všeobecně přijatá. "Ano, klima se postupně mění. V odpovědích na druhou otázku, tedy na příčinu změn, již plná shoda bohužel nepanuje. Nicméně se výrazně většina odborníků přiklání k tomu, že rozhodujícím viníkem je skutečně člověk. V poslední otázce pak panuje shoda jen velice malá a nelze vymezit převažující názor," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz expert z portálu Meteocentrum.cz.

Pokud jde o probíhající změny klimatu v Evropě, projevují se zejména pozvolným oteplováním. Průměrná teplota dlouhodobě postupně roste. Můžeme pozorovat krátkodobé výkyvy, ale trend je zřejmý.

"S teplejším počasím se pojí větší množství extrémních projevů počasí. V posledních letech tak zažíváme silnější bouřky s větší četností, než na co jsme byli zvyklí v minulosti. Silné bouřky mohou být výjimečně doprovázené například i tornádem. Tornáda se ale na našem území vyskytovala podle historických záznamů i v dávné minulosti –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ je zmíněno například i v Kosmově kronice. Každopádně takovéto extrémy, jako jsme před třemi lety zažili na jihu Moravy, u nás nadále zůstanou vzácným jevem. Výskyt tornád je dán spíše geografií krajiny. A ta se nemění. Na vyšší teploty a četnější silné bouřky si ovšem budeme muset zvyknout," dodal uznávaný specialista Martin Štros pro ŽivotvČesku.cz.

Podle zpráv mezinárodních organizací, včetně IPCC (Mezivládní panel pro změnu klimatu), se v České republice do budoucna očekávají stále častější vlny veder, záplavy a sucho, což bude mít vliv na každodenní život obyvatel, ekonomiku a infrastrukturu.

Změny v rozložení srážek, které mohou být výrazněji soustředěny do krátkých období, mohou vést k problémům s pitnou vodou a zhoršení podmínek v zemědělství. Vysoké teploty, které už dnes přesahují 30°C, budou v budoucnu běžnější a intenzivnější​.

Pro Čechy to znamená nutnost přizpůsobit se změnám nejen v každodenním životě, ale také ve strategii měst a obcí, aby zvládaly narůstající klimatické extrémy.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: