Aktivistka Greta Thunberg se stala osobností roku. 10 fotek jejího zápalu pro záchranu planety

Greta Thunberg
Greta Thunberg
Foto: Archiv Grety Thunberg
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 5. 2020

Proti globálnímu oteplování bojuje mladá Švédka od roku 2018. Celosvětově ale proslula až na podzim 2019 svým výrokem "jak se opovažujete". Dnes je Gretě Thunberg 17 let ve svém úsilí zachránit planetu ani na den nepolevuje. Tyhle fotky to dokazují.

Greta Thunberg začala od listopadu 2018 každý pátek stávkovat za klima. Hnutí Pátky pro budoucnost okamžitě získalo podporu po celé Evropě i ve zbytku světa. Poprvé ale protestovala už v srpnu téhož roku před švédským parlamentem ve Stockholmu.

Její transparent s nápisem Školní strávka pro klima se stal symbolem boje proti globálnímu oteplování. V březnu 2019 proběhla zatím největší stávka, které se pod vedením Grety zúčastnil téměř milion a půl studentů středních škol ve 300 městech 112 zemí.

Ikonické vystoupení

Ještě větší popularitu Thunberg získala na podzim 2019. Její vystoupení před světovými politiky tehdy řešili doslova všichni. "Jak se opovažujete," plakala před státníky s tím, že by měla sedět ve škole a neapelovat na světové lídry, aby řešili klimatickou krizi. Nikdo jiný to za ni ale prý neudělá. Časopis Time ji označil za osobnost roku, dosáhla toho jako nejmladší v historii této ankety.

Ani během koronavirové pandemie Greta nelenila a vybrala statisíce na pomoc dětem, kteří jsou podle ní ohroženi jak klimatickou, tak pandemickou krizí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.