Reklama:

Nekalé praktiky spekulantů s realitními podíly: Soud odhalil zneužití důvěry seniora

Nemovitost - ilustrační foto
Nemovitost – ilustrační foto
Foto: Pixabay
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 11. 2024

Společnost VIAGEM a.s., známá svým působením v oblasti výkupu nemovitostí a půdy, čelí vážným obviněním z nekalých obchodních praktik. Rozsudek z loňského roku Okresního soudu ve Znojmě, který má redakce ŽivotvČesku.cz k dispozici, odhalil manipulativní jednání firmy vůči seniorce, která byla přiměna prodat své pozemky za výrazně podhodnocenou cenu. Nejnověji na praktiky společnosti poukázala televize Nova.

Reklama:

Ve společnosti Viagem čerstvě zahájila na základě podnětů veřejnosti kontrolu Česká obchodní inspekce (ČOI). Od roku 2021 eviduje na 60 stížností, nejvíc jich bylo v roce 2022. V roce 2024 eviduje zatím šest podání. "Spotřebitelé se na nás obrací ve svých podáních kvůli dikci, která vyvolává dojem, že v případě, že nepřistoupí na návrh této společnosti, který obdrželi, jim hrozí nějaká sankce," sdělil mluvčí ČOI František Kotrba, jak uvádí televize Nova.

Případ v kostce: Smlouva za 5 tisíc, zisk 40krát vyšší

Reklama:

Redakce ŽivotvĆesku.cz získla jeden z rozsudků z loňského roku, kdy žalobkyně, téměř devadesátiletá seniorka, byla v roce 2022 oslovena společností VIAGEM s nabídkou odkupu jejích pozemků.

Nabídka byla prezentována jako snadné řešení její situace, zahrnující »jednoduchý bezkontaktní způsob prodeje«. Kupní smlouva, kterou obdržela, stanovila cenu pozemků na směšných 5 058 Kč. Tuto částku společnost později mnohonásobně zhodnotila – dva z těchto pozemků byly prodány za 211 418 Kč, což představuje zisk přes 40násobek původní ceny.

Soud zdůraznil, že seniorka nebyla schopna plně posoudit důsledky uzavření smlouvy kvůli svému vysokému věku a zdravotnímu stavu. Z rozsudku, který redakce ŽivotvČesku.cz má k dispozici, vyplývá, že firma VIAGEM se vědomě zaměřila na zranitelnou osobu, kterou manipulativním způsobem přesvědčila k podpisu smlouvy, jejíž podmínky byly výrazně nevýhodné.

Soudní verdikt: Rozhodnutí v zájmu ochrany spotřebitele

Soud prohlásil kupní smlouvu za absolutně neplatnou s tím, že její obsah byl v rozporu s dobrými mravy. Důraz byl kladen na skutečnost, že firma zneužila slabšího postavení žalobkyně a vědomě využila její omezené schopnosti chránit své vlastní zájmy. V rozsudku se uvádí, že toto jednání nelze právně chránit, a společnost VIAGEM byla povinna vrátit pozemky původní majitelce.

Zneužívání důvěry a neetické praktiky

VIAGEM při uzavírání smlouvy nejednala transparentně. Soud poukázal na nejasnosti v popisu předmětu smlouvy a výpočtu kupní ceny. Absence osobního jednání byla dalším faktorem, který přispěl k rozhodnutí soudu. Firma obcházením standardních postupů a tlakem na rychlé uzavření smlouvy cíleně směřovala k poškození prodávající.

Případ je jasným důkazem, jak zranitelní senioři mohou být snadným cílem nekalých obchodních praktik.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: