Nekalé praktiky spekulantů s realitními podíly: Soud odhalil zneužití důvěry seniora
Společnost VIAGEM a.s., známá svým působením v oblasti výkupu nemovitostí a půdy, čelí vážným obviněním z nekalých obchodních praktik. Rozsudek z loňského roku Okresního soudu ve Znojmě, který má redakce ŽivotvČesku.cz k dispozici, odhalil manipulativní jednání firmy vůči seniorce, která byla přiměna prodat své pozemky za výrazně podhodnocenou cenu. Nejnověji na praktiky společnosti poukázala televize Nova.
Ve společnosti Viagem čerstvě zahájila na základě podnětů veřejnosti kontrolu Česká obchodní inspekce (ČOI). Od roku 2021 eviduje na 60 stížností, nejvíc jich bylo v roce 2022. V roce 2024 eviduje zatím šest podání. "Spotřebitelé se na nás obrací ve svých podáních kvůli dikci, která vyvolává dojem, že v případě, že nepřistoupí na návrh této společnosti, který obdrželi, jim hrozí nějaká sankce," sdělil mluvčí ČOI František Kotrba, jak uvádí televize Nova.
Případ v kostce: Smlouva za 5 tisíc, zisk 40krát vyšší
Redakce ŽivotvĆesku.cz získla jeden z rozsudků z loňského roku, kdy žalobkyně, téměř devadesátiletá seniorka, byla v roce 2022 oslovena společností VIAGEM s nabídkou odkupu jejích pozemků.
Nabídka byla prezentována jako snadné řešení její situace, zahrnující »jednoduchý bezkontaktní způsob prodeje«. Kupní smlouva, kterou obdržela, stanovila cenu pozemků na směšných 5 058 Kč. Tuto částku společnost později mnohonásobně zhodnotila – dva z těchto pozemků byly prodány za 211 418 Kč, což představuje zisk přes 40násobek původní ceny.
Soud zdůraznil, že seniorka nebyla schopna plně posoudit důsledky uzavření smlouvy kvůli svému vysokému věku a zdravotnímu stavu. Z rozsudku, který redakce ŽivotvČesku.cz má k dispozici, vyplývá, že firma VIAGEM se vědomě zaměřila na zranitelnou osobu, kterou manipulativním způsobem přesvědčila k podpisu smlouvy, jejíž podmínky byly výrazně nevýhodné.
Soudní verdikt: Rozhodnutí v zájmu ochrany spotřebitele
Soud prohlásil kupní smlouvu za absolutně neplatnou s tím, že její obsah byl v rozporu s dobrými mravy. Důraz byl kladen na skutečnost, že firma zneužila slabšího postavení žalobkyně a vědomě využila její omezené schopnosti chránit své vlastní zájmy. V rozsudku se uvádí, že toto jednání nelze právně chránit, a společnost VIAGEM byla povinna vrátit pozemky původní majitelce.
Zneužívání důvěry a neetické praktiky
VIAGEM při uzavírání smlouvy nejednala transparentně. Soud poukázal na nejasnosti v popisu předmětu smlouvy a výpočtu kupní ceny. Absence osobního jednání byla dalším faktorem, který přispěl k rozhodnutí soudu. Firma obcházením standardních postupů a tlakem na rychlé uzavření smlouvy cíleně směřovala k poškození prodávající.
Případ je jasným důkazem, jak zranitelní senioři mohou být snadným cílem nekalých obchodních praktik.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.