Reklama:

Premiér mluví hodně, ale řekne málo, myslí si Klausův muž Macinka. Jeho projev vnímá jako hřebík do rakve ODS

Petr Macinka a Václav Klaus
Petr Macinka a Václav Klaus
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 25. 2. 2025

Premiér Petr Fiala se v mimořádném projevu rozhodl sdělit, že je čas uklidnit občany a dodat jim vizi budoucnosti. Proto v pondělí vystoupil s mimořádným projevem, ve kterém prohlásil, že Donald Trump se podle něj rozhodl naprosto proměnit zahraniční politiku USA a novou realitu je třeba respektovat. Svět se nachází v největší změně od pádu komunismu a že Česká republika musí navyšovat výdaje na obranu na 3 procenta HDP. Navýšení výdajů podle něj pro Česko jako zemi se silným zbrojním průmyslem představuje i příležitost. Na jeho slova reagovala řada politiků, mezi nimi i lídr hnutí Motoristé sobě a bývalý mluvčí Institutu Václava Klause Petr Macinka. Redakce ŽivotvČesku.cz ho oslovila, a to v kontextu s kritikou, kterou vůči projevu premiéra vyjádřil. Mimo jiné jeho vystoupení hodnotil jako »co slovo, to hřebík do rakve ODS«.

Reklama:

Shrnout postoj Macinky by se dal poměrně jednoduše. »Fialův projev byl ukázkou toho, co premiér dělá nejlépe - klidná analýza, strategické výhledy, uměřený tón. Jenže problém není v tom, co říká. Problém je v tom, že to nikoho nezajímá. Zatímco Fiala přednáší o novém mezinárodním řádu, Macinka sází na politickou jednoduchost a přímočarost. Motoristé nepotřebují strategické dokumenty, potřebují úderné vzkazy, které jdou lidem přímo do hlavy«. A to pravděpodobně odráží i to, jak se Macinka k projevu premiéra vyjádřil. Redakce ŽivotvČesku.cz ho oslovila, odkázal však na svůj postoj napsaný na sociální platformě.

"Předseda vlády a maskot koalice SPOLU Petr Fiala ohlásil na dnešek (pondělí, pozn. red.) 'mimořádný projev k aktuální bezpečnostní situaci v Evropě', aby doručil stejně bezobsažné bláboly jako vždycky. Na druhou stranu - co slovo, to hřebík do rakve ODS a bod pro Motoristy," uvedl.

Reklama:

Pokud jde o Fialův projev, národu sdělil, že rychlost, razance a rétorika prezidenta Trumpa je překvapivá, ale odklon USA od soustředění se na Evropu by překvapovat neměl, uvedl. Novou mezinárodní realitu, včetně nových důrazů americké zahraniční politiky, je podle něj třeba respektovat. "Neznamená to, že Spojené státy přestávají být našimi spojenci. Je ale nutné si zvyknout na to, že nyní jde o spojence, který nám otevřeně dává najevo, že přišel čas, aby se evropské státy byly schopny o své problémy postarat samy," uvedl premiér.

ČR má v souvislosti s novou mezinárodní realitou před sebou zásadní rozhodnutí, míní Fiala. Buď změny v mezinárodní realitě vezme Česko jako příležitost a zkusí z nich vytěžit maximum, nebo se jimi nechá ochromit a ekonomicky i bezpečnostně na to doplatí, uvedl premiér.

"Naším základním cílem musí nyní být silná Evropa, která dokáže Rusko odstrašit od dalších vojenských útoků na suverénní evropské státy," doplnil předseda vlády. Aby se to podařilo, je podle něj třeba hned začít s konkrétními kroky. "Musíme zásadně navýšit výdaje na vlastní obranu na minimálně tři procenta HDP během několika dalších let," uvedl Fiala. Dodal, že peníze je potřeba zajistit a postarat se o to, aby byly utraceny účelně.

Na evropské úrovni navrhuje předseda vlády nevyužitých 93 miliard eur (asi 2,3 bilionu Kč) z takzvaného Fondu obnovy použít na podporu společných nákupů pro armády nebo na podporu posílení kritické infrastruktury. K další vojenské podpoře Ukrajiny je pak třeba využít i peníze ze zmrazeného ruského majetku z celé Evropy, vysvětlil dále Fiala.

Navýšení výdajů na obranu budou výdaje navíc, připouští premiér. Navýšení investic do obranného průmyslu ale podle něj představuje pro Česko i velkou příležitost. Situace podle Fialy není jednoduchá, ale není ani důvod propadat malomyslnosti. Členství v NATO, Evropské unii, evropská obranná spolupráce, výdaje na společnou obranu jsou efektivní nástroje, jak udržet Česko dlouhodobě v bezpečí, uvedl předseda vlády v proslovu z Kramářovy vily.

Zmínil také prosperitu celé unie. Ta se podle něj v poslední době příliš zabývá regulací všeho možného a zapomněla, že společným cílem má být ekonomický růst, prosperita a mezinárodní úspěch. Kromě omezení byrokracie je třeba co nejrychleji pracovat na systematické deregulaci, podrobit revizi celý koncept Green Dealu a dekarbonizace, uvedl Fiala. Unie se podle něj jinak stane na nové mezinárodní scéně nekonkurenceschopným skanzenem.

Redakce mimo Macinky oslovila také politologa Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) Josefa Mlejnka. Podle něj šlo o zásadní projev. Fiala mluvil o situaci, na kterou odborníci poukazují již delší dobu. "Situace ve světě se zhoršuje, mění. Je nutné dělat to, co Petr Fiala říká. Navyšovat výdaje na obranu a zmírnit »zelenou politiku«," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz s tím, že projev premiéra hodnotí jako státnický.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: