Naši zemi řídí lidé, kteří neumí nic zorganizovat. Nespokojenost poroste, dočkáme se nepěkných věcí, varuje Šándor
Situace v Česku se začíná opět vyhrocovat. Systém PES, který byl zavedený s cílem usměrnit rostoucí epidemii koronaviru a zabránit hrozícím ekonomickým dopadům, se začíná ukazovat jako neefektivní. Lidem už docházejí nervy a vláda se stále není schopna postavit hrozbě čelem a ujmout se funkčního řízení krizového stavu. "Mám pocit, že jsme se dostali do třetí ligy lidí, kteří nemají vůbec představu, jak se má stát řídit. Každý bude dělat chyby, ale tohle jsou strašidelné chyby," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor (63).
Systém PES byl považován za spásné řešení současné epidemiologické situace a měl navrátit život v Česku postupně zpátky do běžných kolejí. Jenže sotva došlo k rozvolnění a lidé pocítili alespoň malý záchvěv svobody, vypadá to, že bylo veškeré nadšení velmi předčasné a hrozba »uzamčených« Vánoc se stává reálnější hrozbou, než kdy dříve.
"Je evidentní, že PES měl být jen nějakým intelektuálním cvičením, které mělo znemožnit změny bez ohledu na to, jaký bude reálný stav ve společnosti. Dneska je to možná kočkopes, něco, s čím si bude vláda hrát do té doby, dokud to bude ještě přijatelné. Už jsem to říkal několikrát, pořád se to tluče mezi epidemiologickými opatřeními a politikou. Kdyby hospodští a jiní dostali 60 až 80 % ušlého zisku, tak jako v Rakousku nebo Německu, tak se dá velmi dobře předpokládat, že sice budou remcat, ale nebudou mít vrtochy. V situaci, kdy nějaký hostinský, výrobce piva a hoteliér v Českých Budějovicích dostal příspěvek na ubytování teprve předevčírem, tak se vůbec nedivím, že ti lidí remcají," popsal pro ŽivotvČesku.cz situaci bezpečnostní expert Andor Šándor.
"Vláda si musí rozmyslet, zda lidem skutečně pomůže a bude to dělat rychle, efektivně a cíleně, aby to pro lidi nebylo likvidační, nebo bude předstírat, že jim pomáhá a pak se musíme obávat situace, kdy lidé budou předstírat, že ta opatření dodržují. Myslím si, že to je nejhorší. Čím dál tím více tu chybí vůdce. To, kam bude naše země směřovat v protiepidemických opatřeních, musí být veskrze věc politická. Premiér nemůže před rozvolněním opatření říct, že se obává. Když se obává premiér, tak to znamená, že je to zase celé řešené podivným způsobem. Už dopředu se ví, že bude nějaký problém. Lidé tomu opravdu nebudou věřit. Když se ho zeptají, jestli bude něco otevřeno, tak se vymluví, že je to otázka na ministra Blatného. Myslím si, že je to strašné a takhle to nejde," varuje generál a bezpečnostní poradce.
Hlavní problém vidí v tom, že nám chybí vláda schopná smysluplně reagovat na měnící se situaci a efektivně přistupovat k jejímu řešení. "Tato země má nepochybně chytré hlavy, ale je řízena lidmi, kteří neumí nic zorganizovat. Je to výsledek trestuhodné neschopnosti - až do očí bijící. Na co má ministr Hamáček krizový štáb, na co jsou krizové štáby na krajích, když doteď není zřejmé, jak se budou testovat učitelé nebo jak se začne očkovat. Mám pocit, že jsme se dostali do třetí ligy lidí, kteří nemají vůbec představu, jak se má stát řídit. Každý bude dělat chyby, ale tohle jsou strašidelné chyby, obzvláště když kolem vás vidíte, že to jde trochu jinak a lépe. Obávám se, že pokud bude pokračovat rozpor mezi pomoci státu lidem zasaženým koronavirem a tou skutečnou mírou pomoci, tím poroste jejich nespokojenost a můžeme se dočkat nepěkných věcí," dodal Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.