Reklama:

Jiří Beran: Onemocnění covid zanechá mnohaletou imunitu. Očkování není nutné, říká profesor

Mezinárodně uznávaný odborník Jiří Beran
Mezinárodně uznávaný odborník Jiří Beran
Foto: Archiv Jiřího Berana
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 12. 2020

Vedoucí lékař Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové profesor Jiří Beran má ohledně očkování vakcínou na onemocnění covid-19 poměrně jasný názor. Po prodělání onemocnění totiž člověk nemusí být dle jeho tvrzení očkován. Důvodem je zjednodušeně řečeno schopnost lidského těla pamatovat si, co prodělalo za chorobu. "Prodělané onemocnění covid-19 v jakékoliv podobě zanechá mnohaletou imunitu v buněčné paměti," řekl pro ŽivotvČesku.cz přední český vakcinolog.

Reklama:

Mluví se o tom, že vakcína by měla zajistit imunitu na několik měsíců. Jaká je realita v rámci postavakcinační imunity - tedy pokud jde o proteinovou či genetickou vakcínu a vezmeme v potaz, že vir Sars-Cov-2 není sezónním virem, ale celoročním? Je tedy očkování opravdu nutné?

"Pravdou je to, že prodělané onemocnění COVID-19 v jakékoliv podobě zanechá mnohaletou imunitu v buněčné paměti a tak v případě prodělání nemoci v jakékoliv podobě (ochrana jen v buněčné imunitě nebo v kombinaci s protilátkami) není nutné se očkovat," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz profesor Jiří Beran, který dále poukázal na výrok ministerstva zdravotnictví.

Reklama:

"Ještě bych upozornil na drobný rozpor ze strany ministerstva zdravotnictví, které trvá na premise, že prodělané onemocnění nás ochrání jen na 3 měsíce. Toto uplatňuje i u opakování karantény u osob, které onemocnění prodělaly. Všichni výrobci vakcín ale trvají na výroku, že za měsíc po aplikaci dvou dávek vakcíny jsme chráněni na dobu skoro stejnou jako prodělání infekce. Kombinací obou výroků zjistíme, že ochrana po aplikaci dvou dávek vakcíny nemůže být v ČR delší než jeden měsíc," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník s tím, že doposud nebyla nikdy a nikde vyvinutá vakcína proti žádné infekci, která by chránila déle než prodělání samotné infekce. "Ten kdo ji vyvine, dostane Nobelovu cenu," dodal Jiří Beran.

Na druhou stranu existuje druhý pohled na věc, a to že téměř půl milionu lidí v Česku už prodělalo covid a vyléčilo se. Mnozí z nich mají pocit, že jsou imunní a čekání na toužebně vyhlíženou vakcínu se jich netýká. Jenže získaná odolnost není »nekonečná«, existují totiž případy, i když jich významné množství není, kdy na již vyléčeného člověka zaútočil koronavirus podruhé. A onemocněl.

Pokud jde o aktuální situaci v Česku, počet úmrtí v souvislostí s covidem v Česku stoupl na 9226. Hospitalizovaných je 4326. Laboratoře ve středu provedly 22951 testů na koronavirus, pozitivní výsledek mělo 27,89 procent z nich.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: