Reklama:

Šándor k novoročnímu projevu Pavla: Státnický klid, ale realita bude drsnější. Překvapilo vynechání eura a Ukrajiny

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 1. 2026

Komentář: Prezident Petr Pavel ve svém novoročním projevu znovu otevřel téma rozdělené společnosti a vyzval občany, aby nepodléhali populismu a »zvedli oči od extrémů« na sociálních sítích. Bezpečnostní komentátor a generál v záloze Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz jeho vystoupení ocenil jako uklidňující a státnické, zároveň ale upozornil, že prezident zůstal u velmi obecných tezí o bezpečí a vyhnul se některým klíčovým bodům.

Reklama:

Pavel v projevu uvedl, že ho trápí rozdělená česká společnost, podle něj však nejde o »nepřekonatelné rozdíly«, ale o to, že důraz na rozpory určuje tón veřejné debaty. Zároveň řekl, že oživení důvěry ve společnosti nelze čekat od politiků a že »základní kameny soudržnosti« má možnost stavět každý z nás.

Poděkoval také dobrovolníkům, a to od lidí pracujících s dětmi po dobrovolné hasiče, spolky či skauty, a zdůraznil význam občanské společnosti vedle politiky.

Reklama:

Andor Šándor v komentáři pro ŽivotvČesku.cz popsal, že prezidentův tón mohl naplnit očekávání části veřejnosti, která na Nový rok čeká spíše zklidnění než ostré varování.

"Řeknu to obecně. Pro ty, kteří chtěli slyšet jen krásná slova a mít pocit, že naše země vzkvétá, a pro ty, kteří si nechtěli nechat narušit první novoroční den roku 2026, to byl jistě projev hodný státníka – projev, který měl lidi uklidnit," uvedl.

Zároveň dodal, že pasáž o bezpečí byla podle něj až příliš obecná. "Tu část, ve které se velmi obecně zmínil o bezpečí, bych přirovnal k prvním projevům Winstona Churchilla, kdy uklidňoval Brity, že všechno zvládnou – a sám přitom dobře věděl, že to tak jednoduché nebude," řekl Šándor.

Bezpečnostní expert a komentátor zároveň upozornil, že prezident se podle něj vyhnul tomu, co část veřejnosti slyšet nechce, ale co bude mít na Evropu i Česko praktické dopady. "Vím, že by to mnoho lidí v novoročním projevu nerado slyšelo, ale faktem je, že to, co se odehrává především ve velkém konfliktu na východ od nás, bude mít v letošním roce velmi nepěkné dopady na život v Evropě, a samozřejmě i na občany České republiky," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

V této souvislosti zmínil i to, co v projevu nezaznělo. V oficiálním textu novoročního projevu prezident skutečně explicitně nezmiňuje Ukrajinu ani zavedení eura.

"Musím říct, že se pan prezident vyhnul jakékoli zmínce o Ukrajině a poprvé jsme ho také neslyšeli mluvit o tom, že by Česká republika měla zavést euro," doplnil Šándor.

Za nejzávažnější vnitropolitické téma Šándor označil dlouhodobý problém, který se s prezidentovým důrazem na občanskou soudržnost přímo protíná – slabé ukotvení občanské společnosti na místní úrovni.

"Osobně si myslím, že nejzávažnější věc je, že jsme za těch 36 let nebyli skutečně schopni vybudovat občanskou společnost, která by žila svými problémy na úrovni obcí, čtvrtí a měst. Pořád jsme zůstali společností přímo navázanou na rozhodování nejvyšších stupňů politiky," řekl. A uzavřel to výzvou k větší samostatnosti v každodenním fungování: "To znamená řídit si vlastní životy na naší úrovni, aniž bychom k tomu nutně potřebovali politická rozhodnutí na té nejvyšší."

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: