První výhled počasí na duben: Úvod měsíce bude ještě chladný, závěr ale může přinést až 24 °C
Měsíční výhled počasí na duben přináší podle meteoroložky Dagmar Honsové velmi příznivou zprávu. Po chladnějším začátku se totiž budou teploty postupně zvyšovat a závěr měsíce už může v Česku připomínat téměř rané léto. Po většinu dubna má převažovat oblačná až polojasná obloha, místy se sice objeví déšť nebo přeháňky, celkově ale bude počasí působit výrazně jarním dojmem. "Měsíční výhled počasí na duben vypadá velmi optimisticky. Jarní počasí se udrží," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka.
Začátek dubna bude ještě chladnější, zejména po ránu. V období od 1. do 10. dubna se budou ranní minima zpočátku pohybovat mezi 5 až -2 stupni Celsia, později mezi 8 až 4 stupni. Přes den teploty nejprve vystoupají na 8 až 12 stupňů, postupně se ale dostanou na příjemnějších 11 až 17 stupňů. Obloha bude většinou oblačná až polojasná, jen ojediněle se objeví srážky, na konci tohoto období místy déšť nebo přeháňky. Na horách se zpočátku mohou vyskytnout také smíšené nebo sněhové srážky.
Ve druhé dubnové dekádě už bude jaro nabírat na síle. Od 11. do 20. dubna se očekává oblačno až polojasno, místy déšť nebo přeháňky, ve druhé polovině období už ale jen ojediněle. Ranní teploty mají klesat na 10 až 4 stupně a denní maxima se budou držet mezi 12 až 17 stupni. Ke konci této části měsíce se však mohou dostat až k hranici 20 stupňů Celsia.
Nejteplejší bude podle výhledu závěr dubna. V období od 21. do 30. dubna se mají ranní teploty pohybovat mezi 14 až 8 stupni a odpolední maxima mezi 17 až 24 stupni Celsia. I nadále bude převládat oblačno až polojasno, místy s občasnými přeháňkami nebo deštěm. Charakter počasí by ale měl zůstat stabilně jarní a výraznější ochlazení se zatím nerýsuje.
Dagmar Honsová v této souvislosti připomněla i zajímavosti z historie dubnového počasí. Loňský duben ukázal, že i čtvrtý měsíc roku umí přinést mimořádně vysoké teploty. "V roce 2024 byla 7. dubna historicky pokořena nejdřívější hranice tropického dne, když v Českých Budějovicích naměřili 30,9 stupně Celsia," uvedla pro ŽivotvČesku.cz.
Z dlouhodobých statistik zároveň vyplývá, že duben umí být mimořádně proměnlivý. Historicky nejteplejší byl v roce 1800 s průměrnou měsíční teplotou 16,2 stupně Celsia. Následoval duben 2018 s průměrnou teplotou 15,6 stupně a rok 2009 s hodnotou 15,1 stupně. Naopak nejchladnější byl duben roku 1839 s průměrnou teplotou 4,8 stupně, těsně následovaný rokem 1817 s průměrem 4,9 stupně.
Výrazné rozdíly panují i ve srážkách. Nejvlhčí duben připadl na rok 1927, kdy v průměru spadlo 102 milimetrů srážek. Mimořádný byl také duben 1997, během něhož napršelo v průměru 180,3 milimetru. Právě intenzivní dubnové srážky tehdy někteří dávají do souvislosti s následnými letními povodněmi na Moravě. Na opačné straně statistik stojí rok 1893, kdy během dubna spadly v průměru pouhé 2 milimetry srážek.
Letošní duben by tak měl podle výhledu nabídnout hlavně příjemné jarní počasí s postupně rostoucími teplotami. Pokud se prognóza naplní, čeká Českou republiku měsíc, který bude přát pobytu venku i prvním delším jarním aktivitám.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.