Reklama:

Epidemiolog Roman Prymula popsal, co způsobí vakcína na covid za dva i více let. Jde o dlouhodobý vliv, nastínil

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 12. 2020

Do České republiky v sobotu ráno dorazila první zásilka vakcíny na covid-19. Šlo o asi 9 750 dávek. Půlka přijela do Fakultní nemocnice Motol, odkud zamířila do dalších tří pražských nemocnic. Zbytek převzali ve Fakultní nemocnici Brno, z té pojede část do Fakultní nemocnice u svaté Anny. V neděli odstartovalo podle plánu samotné očkování. A právě preparát proti covidu je velkým pomocníkem, který má potlačit současnou epidemii. Pro ŽivotvČesku.cz prozradil epidemiolog Roman Prymula (56), co vakcína způsobuje z dlouhodobého pohledu.

Reklama:

Situaci v zemi by mohlo zlepšit očkování. Do Česka dorazily ve středu další dávky vakcíny proti covidu-19, dostaly se už do všech krajů. Některé krajské nemocnice už začaly s očkováním zdravotníků. Přednost před běžnou populací mají podle očkovací strategie také hospitalizovaní senioři, lékaři nebo lidé v domovech pro seniory. Mezi prioritními skupinami budou rovněž všichni učitelé, i ti z mateřských a speciálních škol.

Reklama:

Ovšem stále existuje poměrně významné procento lidí, kteří mají spíše záporný postoj k očkování novou vakcínou. Důvodem jsou především obavy, co látka může třeba z dlouhodobého pohledu vyvoletat.

"Vakcína se podává proto, aby dlouhodobý vliv měla, ale ne tím, že bude způsobovat dlouhodobé nežádoucí reakce, což se opravdu nestává, ale že přináší dlouhodobý benefit. Ten však je nepřímý. Vakcína sama po takovéto době už nijak nepůsobí, ale imunitní systém, který byl nastimulován, má díky své paměti schopnost rychle zareagovat a efektivně chránit i po takto dlouhé době," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, který před několika dny popsal, jaké jsou vedlejší účinky vakcíny.

"Reakce jsou zpravidla mírné či střední a do 24 hodin odezní. Nejčastěji se uplatňuje bolest v místě vpichu, únava, bolest hlavy, bolest svalů, zimnice, bolest kloubů, horečka, otok v místě vpichu, zarudnutí v místě vpichu, nevolnost," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný epidemiolog Roman Prymula.

Vakcína není zatím schválena pro věkově mladší 16 let (nebyla na nich testována) a nevhodné je bez významného důvodu vakcínu podávat těhotným ženám.

Lidé se po očkování proti covidu-19 mohou setkat s nežádoucími účinky, stejně ale tak jako v případě podání jiných léků. U některých lidí i obyčejný lék na bolest hlavy může způsobit řadu nepříjemných pocitů. Podle odborníků faktem zůstává, že vedlejší účinky jsou prakticky nicotné oproti tomu, co může vir SARS-CoV-2 způsobit třeba při středním či těžkém průběhu onemocnění.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: