Školní rok bych nechala opakovat, míní Vendula Pizingerová. Promluvila o trápení syna
Skončily zimní prázdniny a dětem by měla začít škola. Ale nezačne. Koronavirová epidemie zapříčinila, že od 4. ledna žáci i učitelé přechází na distanční výuku. "Jsem zvědavá na klasifikaci. Kdyby bylo na mě, tak nechám celý tento rok opakovat," uvedla pro ŽivotvČesku.cz matka patnáctiletého Jakuba Vendula Pizingerová (48).
Na základě nařízení vlády z 23. prosince 2020 je vyhlášena od pondělí 4. ledna 2021 povinná prezenční výuka ve škole pouze pro žáky 1. a 2. tříd. Pro všechny ostatní žáky začíná distanční výuka. Ta představuje zátěž nejen pro učitele a žáky, ale také pro rodiče.
Distanční studium sice u některých dětí odhalilo, že jsou zdatní při práci s počítačem a do online hodin umí vpašovat mnoho kreativních a nečekaných prvků, celkově ale škola na dálku představuje zátěž pro všechny.
"U nás doma to trápí hlavně syna Jakuba. Je v prváku a já jsem zvědavá, jak to celé skončí. Hlavně jsem zvědavá, jak to pak budou všechno klasifikovat. Já se na něj snažím dohlížet, ale když bude chtít něco ošulit, tak se mu to asi povede. On ale ví, že jde hlavně o jeho vzdělání," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Vendula Pizingrová, jejíž patnáctiletý syn studuje odbornou školu.
"On je v prváku na veterině. Jsem přesvědčená, že distanční výuka nemůže nahradit odbornou školu. Kdyby záleželo na mně, tak tento celý rok nechám opakovat," dodala Pizingerová.
Ministerstvo školství dosud odmítalo úvahy, že by se »covidový« školní rok měl opakovat. Ministr Robert Plaga na začátku listopadu pouze připustil, že ve hře jsou letní doučovací kempy, na kterých by studenti mohli část výuky dohnat.
Pro ŽivotvČesku.cz promluvila o současné výuce poslankyně za Piráty Olga Richterová (35), která omezení výuky vnímá jako nevyhnutelnou nutnost. "Omezení prezenční výuky považujeme za pochopitelný krok, ale z dlouhodobého hlediska neudržitelný, zejména i kvůli odlišnému zázemí dětí pro zapojení do on-line výuku, které je dané ekonomickou situací rodin. Budeme chtít více možností lokálního rozhodování pro vedení škol, např. ohledně rotování tříd a dělení skupin, nebo možnosti ředitele rozhodovat o alternativních způsobech vzdělávání," řekla pro ŽivotvČesku.cz výrazná politička.
Současná situace kolem epidemie koronaviru je v Česku velmi špatná. Rizikový index protiepidemického systému PES zůstává třetí den za sebou na dosud nejvyšší úrovni, a to na 90 bodech ze sta. V nejvyšším pátém stupni pohotovosti je pátý den v řadě. Nikdo si tak netroufá odhadnout, kdy se žáci a studenti vrátí do škol. Cestou z kritické situace by snad mohlo být očkování. Od 15. ledna bude spuštěn rezervační systém na očkování pro seniory nad 80 let. Od 1. února bude systém spuštěn pro všechny občany.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.