Boeing z Jakarty zmizel: Indonéské aerolinky s letadlem ztratily kontakt. Na palubě je přes 60 lidí

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Publikováno: 9. 1. 2021

Indonéské aerolinky Sriwijaya Air dnes odpoledne místního času ztratily kontakt s letadlem Boeing 737-500 letícím z Jakarty. Na palubě spoje mířícího do města Pontianak v západní části ostrova Borneo je podle místních médií, na něž se odvolává agentura Reuters, přes 60 lidí. Úřady věc vyšetřují.

"V tomto okamžiku věc vyšetřujeme a koordinujeme s pátrací a záchrannou agenturou Basarnas a orgánem pro bezpečnost dopravy KNKT. Další informace zveřejníme, jakmile budeme vědět více," uvedla mluvčí ministerstva dopravy Adita Irawatiová.

Podle twitterového účtu specializovaného webu Flightradar24, který sleduje letecké spoje, zhruba čtyři minuty po odletu z Jakarty ztratil let SJ182 během jedné minuty více než 3000 metrů výšky. Podle registračních údajů je stroj 27 let starý.

Podle televize Metro TV, kterou cituje agentura DPA, bylo na palubě 56 lidí včetně sedmi dětí a šest členů posádky.

V Indonésii se v říjnu 2019 zřítil do Jávského moře letoun Boeing 737 MAX indonéské letecké společnosti Lion Air. Na palubě stroje, který také odletěl z Jakarty, tehdy zahynulo 189 lidí. O pět měsíců později se zřítil další Boeing 737 MAX, který patřil společnosti Ethiopian Airlines. Boeing v reakci na obě nehody odstavil tento model na celém světě z provozu.


Podle posledních informací se možná nalezly trosky letounu, ale vše stále vyšetřuje pátrací tým. Letadlo se mělo pohybovat na Jávským mořem. V médiích se objevují záběry rodin cestujících letadla, které se na letišti v Jakartě a Pontianaku modlí a v slzách doufají v zázrak, že jejich příbuzní stále žijí.

K celé situaci se vyjádřil i český ministr zahraničí, který už pronesl slova směřovaná k rodinám cestujících. "Upřímnou soustrast všem rodinám, které ztratily své blízké při leteckém neštěstí SJY182 poblíž Jakarty. Podle našeho velvyslanectví v Indonésii nebyli na palubě žádní občané České republiky ani (pravděpodobně) občané EU," napsal na svém twitterovém účtu Tomáš Petříček (39).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.