Další zpřísnění opatření: Rozhodne polovina týdne, uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný
Vláda podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) dnes diskutovala i o případném zpřísnění opatření, zatím ho nelze vyloučit. Pro hodnocení je třeba vyčkat na data o počtech nakažených z příštích dvou až tří dní. Řekl to na tiskové konferenci. V posledních dnech se podle odborníků zřejmě pomalu začínají projevovat přísnější protiepidemická opatření přijatá 27. prosince.
"V žádném případě není možné uvažovat o nějakém rozvolnění," řekl Blatný. V sobotu testy ukázaly 8406 nově pozitivních, což bylo proti minulému týdnu o 3400 víc. V neděli jich bylo stejně jako v pátek naopak méně než před týdnem.
Ministr také prezentoval, že protiepidemická opatření přijatá v Česku jsou srovnatelná s těmi, která přijala většina okolních evropských zemí. "Napříč celou Evropou prochází koronavirus tak, že zasahuje všechny země závažně. Velké rozdíly nejsou," uvedl ministr.
Srovnatelný nebo přísnější noční zákaz vycházení a omezení shromažďování mají podle Blatného například Francie, Německo, Slovinsko, Slovensko, Irsko nebo Maďarsko. Některé mají navíc vycházení omezeno i vzdáleností od bydliště. Shodně uzavřené provozovny má Rakousko, Německo, Francie nebo Velká Británie. "Tento sektor je velmi rizikový a všechny země se k němu chovají shodně," doplnil ministr.
Otevřené obchody jen se základními potřebami má Rakousko, Dánsko, Německo nebo Nizozemsko. V Maďarsku jsou otevřené jen dopoledne a o víkendu vyhrazené starším 65 let. Školy jsou kompletně zavřené a na distanční výuce v Německu a v Polsku vyjma mateřských. V Rakousku se mají otevřít příští týden. Na Slovensku prodloužili prázdniny do 10. ledna a teď učí distančně. Plán na otevření školek a základních škol je 25. ledna. Podobná opatření mají podle Blatného okolní země také pro kulturu či sport.
Pokud už začal počet nových případů klesat, v nemocnicích se to podle Blatného projeví nejdříve za týden. "Teď je potřeba nemocnice opravdu vyprázdnit. Protože kdyby přišla nějaká další vlna nebo i jenom vlnka, tak nastoupí do nemocnic, které jsou už teď přetížené," dodal.
Nemocnice zejména v Karlovarském a Moravskoslezském kraji si stěžují na nedostatek kapacit. Problémem je spíše nedostatek personálu než lůžek. V posledních dnech se pacienti převážejí i mezi jednotlivými nemocnicemi. Karlovarský kraj požádal vládu, aby požádala o pomoc Německo, kam by bylo možné pacienty přesunout. Premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr Blatný v neděli uvedli, že dostatečné jsou kapacity v okolních krajích.
Některé německé spolkové země mají podle něj volné kapacity na jednotkách intenzivní péče třeba 14 procent, v Česku je průměrně 20 procent. "Nebylo by korektní chtít pomoc po někom, kdo je na tom stejně špatně jako my," řekl. Situaci vyřeší ČR za pomoci dispečinku intenzivní péče vnitrostátně. "Byť je to za cenu složitějších logistických operací," dodal.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.