Reklama:

Roman Prymula sestavil žebříček, jak se lidé nakazí nejčastěji. Na druhém místě je podání ruky

Exministr zdravotnictví Roman Prymula
Exministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 1. 2021

Před staletími to začalo jako symbol míru. Ale také jako znamení toho, že v ruce nedržíte zbraň. Během let se z tohoto gesta stala neoddělitelná součást téměř každého společenského, náboženského nebo obchodního kontaktu. Ale nový typ koronaviru si vynutil nový způsob myšlení o stisku rukou, dnes ho známe jako »korona pozdrav«, kdy se lidé dotknou lokty. Právě podání ruky je podle mezinárodně uznávaného epidemiologa Romana Prymuly (56) druhou nejčastější příčinou šíření viru.

Reklama:

Respektovaný epidemiolog pro ŽivotvČesku.cz sestavil žebříček, v němž upřesňuje nejčastější příčinu předání viru:

Reklama:
  1. - Při verbálním projevu bez roušky.
  2. - Podáním ruky.
  3. - Přes dotyk na předmětu - klika od dveří, tlačítko od výtahu, numerická klávesnice bankomatu a další.
  4. - Kontakt s kontaminovaným jídlem či pitím.
  5. - Při verbálním projevu s rouškou.

Na dlaních máme stovky druhů bakterií a virů. Řada odborníků na základě analýz obecně tvrdí, že viru na klice kancelářských dveří to trvá pouhé čtyři hodiny, než se dostane na polovinu rukou lidí v kancelářské budově a polovinu tamních povrchů. Pokud si virus z kanceláře doneseme domů, můžeme kontaminovat až 90 procent povrchů v domácnosti. Virus v hotelu se často dostává z pokoje do pokoje a někdy i do přilehlých konferenčních prostor.

V současnosti, pokud jde o epidemii, reprodukční číslo kleslo z 1,12 na 1,01. Pokles pod hodnotu jedna se pokládá za začátek zpomalování šíření nemoci, protože ukazuje, že jeden pozitivně testovaný v průměru nakazí méně než jednoho dalšího člověka.

Další faktorem, který má silné zastoupení ve společnosti v souvislosti s novým typem koronaviru, který způsobuje onemocnění covid-19, je debata o tom, kde se lidé nejčastěji nakazí. "Rizikovost je výrazně dána současným zavedením jednotlivých opatření. Pokud opatření plošná nejsou, uplatňují se v přenosu domovy seniorů, školy, zaměstnání, rodina, zdravotnická zařízení, restaurace, oslavy, apod. Pokud jsou rizikové aktivity uzavřeny, místa nákazy se logicky mění," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

Rizikové skóre PES se na úroveň nejvyššího stupně pohotovosti dostalo už 18. prosince 2020. Vláda pak rozhodla o zpřísnění opatření ze čtvrtého na pátý stupeň od 27. prosince. Od té doby v Česku stále platí opatření pro pátý stupeň pohotovosti, ačkoli po vánočních svátcích na tři dny index klesl na úroveň čtvrtého stupně. Od 30. prosince je index opět vytrvale nad hranicí nejvyššího stupně PES, která činí 76 bodů. Na začátku ledna byl dokonce na 90 bodech, což byla nejvyšší hodnota indexu od jeho zavedení loni na podzim.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: