Reklama:

Češi pijí v nouzovém stavu více: Alkoholici mají slabší imunitu, říká Karel Nešpor

Lékař Karel Nešpor
Lékař Karel Nešpor
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 2. 2021

Dlouhá zima a málo denního světla má velký vliv na lidskou psychiku. Nyní na člověka navíc dopadají vládní nařízení a nejistota. Mnoho lidí se netají tím, že doma pijí alkohol a tvrdí, že nějaká ta sklenička jim pomáhá lépe snášet realitu. Český psychiatr a odborník na návykové nemoci Karel Nešpor (68) říká, že muži pijí více než ženy. "Lidé ovlivnění alkoholem se hůře ovládají a ignorují hygienická doporučení," uvedl Karel Nešpor pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Dlouhá uzavírka barů a restaurací vyhnala část veřejnosti do ulic. Někteří lidé demonstrují za právo jít do hospody, to o Češích vypovídá, že za svou pivní kulturu jsou ochotni bojovat.

Pokud jsou zavřené hospody, tak to logicky znamená, že se více pije doma. To ale rozhodně není dobré. Už jen kvůli tomu, že nadměrné pití alkoholu oslabuje imunitu. "Lidé i jen mírně ovlivnění alkoholem se hůře ovládají a ignorují hygienická doporučení. Dlouhodobé pití vyšších dávek alkoholu oslabuje imunitu," řekl pro ŽivotvČesku.cz Karel Nešpor a přidal další cenné zkušenosti i varování.

Reklama:

Pane doktore, je pravda, že když jsou zavřené restaurace, že lidé více pijí doma?

Neznám tvrdá data týkající se toho, kde lidé za pandemie zneužívají alkohol. Asi to bude doma, když je venku zima a nevlídně.

Stoupá spotřeba alkoholu v této koronavirové době?

Výzkumy, které u nás proběhly, naznačují, že ano. S jistotou to uvidíme na podzim 2021, kdy Český statistický úřad zveřejní údaje o spotřebě alkoholu za rok 2020. Na spotřebu alkoholu působí rizikové a ochranné činitele. K těm rizikovým patří stres, rozvolnění životního stylu při práci z domova a to, že Anonymní alkoholici se mohou scházet pouze online. To zvládnou déle abstinující lidé, ale ne tak snadno někdo technicky nenadaný v kocovině nebo při odvykacím stavu. Mezi ochranné činitele patří zavřené hospody a noční kluby, nutnost víc šetřit a větší péče o zdraví. To se projevuje např. větším zájmem o otužování nebo bio potraviny.

Pije se hlavně pivo?

Přibližně polovina alkoholu se u nás vypije v podobě piva. Není divu, alkohol v pivu se nedaní a politici vycházejí pivovarníkům všemožně vstříc.

Je pravda, že více alkoholu vypijí muži?

Ženy pijí alkohol měně a mají k tomu pádné důvody. Ženy mají menší játra, navíc jejich játra ve větší míře odbourávají hormony. To vede spolu s nižší hmotností, vyšším obsahem tuku v těle, nižší aktivitou příslušných enzymů a dalšími faktory k tomu, že alkohol působí u žen silněji než u mužů.

Zdravotní škody po alkoholu nastávají u žen dříve, např. už dávka kolem 2 deci vína denně zvyšuje u žen riziko vzniku rakoviny prsu.

Žena se mnohem častěji dostane do návykových problémů kvůli partnerovi, který pije nebo bere drogy než muž kvůli takto orientované ženě. Závislé ženy trpí častěji depresemi a úzkostí, ale méně časté u nich bývá násilné chování. Závislá žena bývá častěji týrána, fyzicky napadána a sexuálně zneužívána.

Užívání alkoholu u žen odsuzují lidé více než u mužů. Ženám více záleží na tom, jak vypadají a jak působí na okolí. Uvědomují si, že alkohol jejich vzhledu i pověstí škodí. Tím lze vysvětlovat častější samotářské pití.

K ženským problémům patří riziko poškození plodu v těhotenství v důsledku požívání alkoholu, kouření tabáku, marihuany atd. Alkohol v těhotenství může způsobit těžké vrozené vady i méně nápadná postižení (nižší intelekt, poruchy chování atd.). Plod je nejzranitelnější na počátku těhotenství, kdy o těhotenství žena někdy ještě neví. Proto by se ženy, které mohou otěhotnět, měly alkoholu vyhýbat.

Rodiny a děti závislých žen trpí jejich problémem obvykle ještě více, než je tomu u mužů.

Mnoho lidí říká, že musí pít, aby zahnali stres a úzkost...

V kocovině se člověk cítí špatně bez ohledu na to, kde se před tím opil. Mírnit smutek nebo strach alkoholem je nerozum. Po odeznění intoxikace se stav ještě zhorší. Člověk se tak může dostat do bludného kruhu zvyšujícího se pití a rostoucích duševních problémů

Vysoká spotřeba alkoholu má své důsledky. Aktuální příklad: Lidé i jen mírně ovlivnění alkoholem se hůře ovládají a ignorují hygienická doporučení. Dlouhodobé pití vyšších dávek alkoholu oslabuje imunitu, takový člověk se spíše nakazí novým koronavirem a COVID-19 u něj mívá těžší průběh.

Jak tedy bojovat se smutkem, když nechceme sáhnout po alkoholu?

Strach a smutek lze zmírnit např. chůzí nebo jinou fyzickou aktivitou, jógou, relaxačními technikami atd. Na mém webu je volně ke stažení řada relaxačních nahrávek. Je to takový můj odborný koníček. Jsou tam také zdarma svépomocné materiály pro lidi, kteří mají problémy s alkoholem, a jejich příbuzné.


Kdo je Karel Nešpor:

Je český psychiatr specializovaný na léčbu návykových nemocí, publicista a pedagog. Od roku 1991 do roku 2017 vedl primariát mužského oddělení závislostí Psychiatrické nemocnice Bohnice, dnes je emeritním primářem. Ve volném čase se zabývá jógou, relaxačními technikami, studiem smíchu a psaním básní.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: