Reklama:

Tvrdá opatření nezabírají. Epidemie stagnuje, ale nebrzdí. Jaroslav Flegr popsal, co se s virem děje

Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Foto: Se svolením Jaroslava Flegra
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 1. 2021

Od páteční půlnoci na sobotu nesmějí cizinci přicestovat do Česka z jiných než nezbytných důvodů bez ohledu na takzvaný cestovatelský semafor, kterým se dosud řídily podmínky cest. To je další tvrdé opatření, které zavedla vláda. Důvodem je, že epidemie nemoci covid-19 v Česku stagnuje a nebrzdí. "Nový typ koronaviru, tedy britská mutace, se ale nadále šíří i mezi zranitelnými skupinami obyvatel," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Reklama:

Rizikem pro další vývoj epidemie v Česku je výskyt nové mutace, která může být nakažlivější o 40 až 70 procent. Jednotky potvrzených případů výskytu britské varianty koronaviru byla podrobnou genetickou analýzou potvrzena v sedmi krajích. Případy, u kterých je podezření na britskou mutaci, trasují hygienici přednostně.

Reklama:

"Situace je stabilizovaná jen zdánlivě. Zatím u nás převládá původní kmen viru. Ten má při současných na leden poměrně vysokých teplotách a při současné intenzitě protiepidemických opatření reprodukční číslo nižší než 1, takže se jeho šíření zastavilo a jeho výskyt v populaci se snižuje. Problém je, že se už u nás začínají šířit na chlad adaptované a tedy infekčnější zimní mutace. Zatím sice víme jen o přítomnosti té britské, ale téměř jistě tu budou i ty další," upozornil evoluční biolog pro ŽivotvČesku.cz s tím, že v současnosti je nejvíce zmapovaná takzvaná britská a jihoafrická mutace.

"Je jich zatím naštěstí málo, ale na rozdíl od té původní varianty mají reprodukční číslo vyšší než 1, takže se u nás exponenciálně množí. Tím, jak stoupá jejich zastoupení v populaci, bude stoupat i celkové reprodukční číslo covidu. V podzimní vlně bylo skoro tři měsíce reprodukční číslo viru konstantní, takže se vývoj epidemie, třeba rychlost plnění nemocnic, dal snadno odhadnout – stačilo si vynést body na semilogaritmický papír a proložit přímkou. V této vlně se bude rozvoj epidemie odhadovat hůře. Reprodukční číslo viru totiž bude postupně stoupat, tak jak bude stoupat zastoupení zimních mutací v populaci. Máme snad výhodu v tom, že zimních mutací je více v okolních zemích, takže můžeme sledovat, jaký má dopad epidemie za našimi hranicemi. Volby a Vánoce jsou daleko, takže vláda snad včas šlápne plnou silou na brzdu a zabrání úplně nejhoršímu. Jenže tohle šlápnutí bude naši ekonomiku zatraceně bolet – a tentokrát už nejen sektor služeb. Před přehlcením nemocnic by nás snad mohlo zachránit jen to, kdyby opravdové jaro začalo od poloviny února a před dalšími 20-40 tisíci mrtvými jen to, kdyby se objevily nové účinné léky," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr důvod, proč současný vývoj epidemie stagnuje a proč bude stagnace jen dočasná.

K nejohroženějším skupinám obyvatel nemocí covid-19 patří senioři a lidé žijící v zařízení sociálních služeb. Kromě očkování může dalšímu šíření infekce bránit také respirátory, jejichž nošení na rizikových místech ve čtvrtek doporučila lidem vláda.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: