Reklama:

Britská mutace vytěsní původní virus. Šíří se rychleji, je nutné zpřísnit opatření, říká Roman Prymula

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 2. 2021

V poslední době je hodně řešeným tématem britská mutace koronaviru, která začíná být stále větší hrozbou. Šíří se totiž mezi skupinami, které jsou více zranitelné a vznikají obavy z toho, aby se nový typ koronaviru nevymknul kontrole. "Britská mutace koronaviru je schopna se šířit o 40-70 % rychleji a je tedy zřejmé, že mohou podobně stoupat počty hospitalizovaných," uvedl přední epidemiolog pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Koronavirová epidemie v Česku zůstává i nadále velmi vážná. S výskytem britské mutace koronaviru se naskytla řada dalších problémů, které rozhodně celou situace výrazně komplikují. Podle renomovaného epidemiologa Romana Prymuly už neplatí, že pokud se člověk setká s nakaženou osobou a je dodržena vzdálenost dvou metrů, k přenosu nákazy může dojít během patnácti minut. Nyní jde podle něj o pouhé vteřiny.

Reklama:

"Britská mutace na našem území ohrožuje zdravotnický systém a lze predikovat, jak velké nárůsty nakažených a lidí v nemocnicích budou. Britská mutace na našem území už nepochybně je. Může být různou měrou zastoupena v různých regionech, ale protože tato mutace je dominantní a velmi rychle se šíří, je vysoce pravděpodobné, že vytěsní postupně původní virus," řekl Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Za méně účinné, než se předpokládalo, pak považuje trasování a aplikaci eRouška, kterou sám používá. Hlavním důvodem je neochota lidí spolupracovat a pravdivě hlásit kontakty, se kterými přišli do styku. Zákeřnost nového typu koronaviru (britské mutaci) tkví hlavně v rychlosti jeho šíření.

"Je schopna se šířit o 40-70 % rychleji a je tedy zřejmé, že mohou podobně stoupat počty hospitalizovaných. Proto je nutné zpřísňovat opatření. Bohužel existují i další mutace, jako Jihoafrická a Brazilská, které mohou být ještě zákeřnější," varoval přední epidemiolog Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz s tím, že je naprosto nezbytné nosit roušky nebo používat ještě bezpečnější respirátory.

Za celou dobu epidemie v Česku je evidováno přes milion případů. Situace je stále velmi nestabilní. Podle statistik ministerstva zdravotnictví je celkem 5.811 lidí hospitalizováno, z toho asi tisíc leží v nemocnici ve vážném stavu. Smutné číslo 16.683 ukazuje počet těch, kteří v souvislosti s covidem-19 zemřeli.

Minimálně od začátku prosince se v Česku navíc vyskytuje již zmíněná britská mutace koronaviru. Prezident lékařské komory Milan Kubek upozornil, že kromě očkování a antigenních testů mohou dalšímu šíření infekce bránit také respirátory, jejichž nošení na rizikových místech doporučila i vláda.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: