Předseda Společnosti infekčního lékařství popsal riziko britské mutace. Lidé končí na kapačkách, říká

Nemocnice – Ilustrační snímek
Nemocnice – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 3. 2021

Epidemická situace v Česku zůstává i nadále velmi vážná. Denní přírůstky nakažených se drží stále vysoko a počet úmrtí pacientů s covidem-19 dosáhl ke dni 19. března na 24 332. Velkou obavou je ze strany odborníků především britská mutace koronaviru, která patří mezi nakažlivější a dokáže se v populaci rychle šířit. Primář infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý popsal, v čem je nebezpečnější a proč musí pacient s britskou mutací viru zůstat déle v karanténě. "U britské mutace je jeden zásadní rozdíl," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Po roce s epidemií koronaviru došlo k tomu, že se vyskytlo už několik nových mutací, které jsou nebezpečnější než původní kmen. Jednou z nich je britská mutace, která se poprvé objevila ve Spojeném království a podle dosavadních studií může být o 30 až 70 % nakažlivější. Při kontaktu s nakaženým jde přitom o pouhé vteřiny, kdy se člověk může nakazit oproti předchozím 15 minutám, které byly v minulosti uváděny v souvislosti s původní variantou. "Očekávám, že tato mutace bude dominantní i v ČR v horizontu jednotek týdnů," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz v polovině února renomovaný epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

U britské mutace je jeden zásadní rozdíl, který mění pohled na nový typ viru. "Je tam vyšší nakažlivost. Vir se v organismu množí zřejmě o něco déle. To je také důvod, proč se prodlužovala karanténa z 10 na 14 dnů, protože se ví, že virus, který má v sobě britskou mutaci, se množí déle. Nakažený člověk může být rizikem pro své okolí," řekl pro ŽivotvČesku.cz Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Podle jeho slov stále platí to, že je to dominantně infekce dýchacích cest. "Při pohledu na naše oddělení tam mají všichni oboustranný zápal plic. Rentgen vedle rentgenu – jsou tam skvrny zánětu vlevo i vpravo. Naprostá většina pacientů, kteří se k nám dostanou, protože potřebují kyslík, má oboustranný virový zápal plic. Menší část představují schvácení a vyčerpání lidé, kteří to doma po 7 až 10 dnech už nezvládají. Nedokážou to upít, jsou dehydratovaní a unavení. Ti se k nám dostanou na kapačky," popsal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný lékař, který je také předsedou Společnosti infekčního lékařství.

Nový typ koronaviru, zejména jeho mutace, už není virem, který napadá organismus výhradně ...

"Infekce zvyšuje náchylnost ke sraženinám a pacientovi musíme od vstupu do nemocnice dávat léky na ředění krve, které dramaticky zlepšují jeho prognózu," dodal primář Pavel Dlouhý pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu