Reklama:

Vedlejší účinky očkování. Rodina z Prahy zažila hrůznou zkušenost po druhé dávce. Promluvila mluvčí

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 2. 2021

Očkování je v posledních týdnech světlem, které dává naději na úspěch v boji s epidemií koronaviru. Jenže čím dál tím víc se začínají u lidí, kteří vakcinaci podstoupí, projevovat nepříjemné komplikace. Přes 350 tisíc Čechů už bylo naočkováno a přesto, že Státní ústav pro kontrolu léčiv v poslední aktualizaci eviduje 322 případů hlášení problémů spojených s očkováním proti covidu, v rodině pana Miroslava z Prahy mají nepříjemnou zkušenost po aplikaci druhé dávky vakcíny všichni očkovaní členové.

Reklama:

Státní ústav pro kontrolu léčiv jednou týdně ve čtvrtek aktualizuje a zveřejňuje počet hlášení nežádoucích účinků v souvislosti s očkováním proti onemocnění covid-19.

"Jakmile je SÚKL přijme, začne je ověřovat a pátrat po širších souvislostech. Že jde skutečně o nežádoucí účinek, se musí teprve prokázat, mezi aplikováním vakcíny a reakcí totiž může existovat například jen časová souvislost," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz tisková mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Klára Brunclíková to, co nastává poté, co někdo podá hlášení na SÚKL o tom, že má po vakcinaci zdravotní problémy.

Reklama:

Rodina pana Miroslava z Prahy, kde očkování podstoupilo hned několik příbuzných, má s aplikací vakcíny nepříjemné zkušenosti. "Druhou dávku minulý týden dostal táta, moje žena, tchán, tchyně i švagr. A všichni byli druhý den naprosto nepoužitelní - měli bolesti hlavy, průjem, teplotu a byli unavení," cituje pana Miroslava web TN.cz.

Celkem už 93 tisíc lidí přitom dostalo druhou dávku očkovací látky a Státní ústav pro kontrolu léčiv eviduje prozatím přes 300 případů hlášení nežádoucích účinků. Mezi ty nejčastější patří podle dat SÚKL komplikace v místě vpichu, horečky, bolesti hlavy, závratě, střevní obtíže, svalové bolesti a celková slabost.

Pokud se člověk po aplikaci očkovací látky necítí dobře, je na místě kontaktovat praktického lékaře, který může být nápomocný i při hlášení pro SÚKL.

"Pokud se očkovaný necítí dobře a nejedná se o očekávané nežádoucí účinky (jako např. bolest v místě, kam dostal injekci), je na místě konzultace s lékařem. Právě s ním je také možné se domluvit, zda je potřeba nežádoucí účinek hlásit a zda hlášení učiní lékař nebo sám pacient. Na webových stránkách sukl.cz jsou formuláře pro hlášení snadno dohledatelné," dodala Klára Brunclíková pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: