Co dělat, když cítíte příznaky covidu či jeho mutace. Roman Šmucler popsal, jak se správně zachovat
Znalost faktů a dodržování bezpečnostních opatření může každému pomoci, jak chránit sebe a své okolí. To zejména platí při pozorování příznaků na onemocnění covid-19. Podle Romana Šmuclera (51) řada Čechů postupuje špatně, což může vést k tomu, že se zákeřný vir snadno šíří. Jak tedy postupovat, pokud u sebe zpozorujete symptomy choroby? "V České republice by měl dotyčný na sebe uvalit karanténu a zavolat praktikovi, který by se měl o člověka postarat, tedy zvolit nějaký postup," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler s tím, že řada lidí volí postup, že jde nejdříve na PCR či antigenní testy, což je rizikové.
Počty nakažených se drží na vysokých hodnotách. Není proto na škodu zopakovat si, jak se má člověk chovat, pokud získá pocit, že je nakažený koronavirem, nebo když se potká s někým, u koho už byla nákaza prokázána.
"Celá strategie Německa je taková, že lidem říkají, když vám je špatně, zůstaňte doma. Geniální je strategie Švédska, když těm lidem bylo špatně, řekli jim, aby zůstali doma, dali celé rodině 100 procent platu a bylo vyřešeno. Strategie v Česku je taková, že lidi jdou nejdříve na PCR test, kde pravděpodobně někoho nakazí, nebo zvýší potenciál přenosu, a pak lidé čekají den na výsledky testu, kdy během toho jdou třeba ještě do práce, což je špatně," nastínil nejčastější tuzemskou praxi pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler.
Mezi hlavní příznaky nákazy koronavirem patří dušnost, tedy tíže na prsou a pocit ztíženého dýchání, horečka trvající déle než dva dny a suchý kašel. Vedlejšími příznaky pak mohou být bolest svalů či kloubů, únava a ztráta chuti nebo čichu.
"V České republice by měl dotyčný zavolat praktikovi, který by se měl o něj postarat, tedy zvolit nějaký postup. Hygiena dnes nic moc neudělá, tam je většinou problém, že na těch linkách jsou brigádníci a v medicínských věcech jsou dost ztracení. Lékař se o člověka postará jako při každé jiné nemoci. To znamená, že když rozhodne o tom, že jedince má otestovat antigenně, tak to udělá. Když PCR test, tak rozhodne o této metodě. Hodně lidí máme na JIPkách, protože ty lidi doma nikdo nekontroluje, když jim je špatně. Správně by měl lékař nebo zdravotník jednou, u seniorů dvakrát denně, zavolat, jak těm lidem je. Dobré by bylo dát těmto pacientům oxymetr, aby si hlídali hadinu kyslíku a když klesne, tak si mají zavolat sanitku. V této fázi je pak lékaři zvládnou vyléčit. Realita je ale taková, že si sanitku volají lidé buď brzy a v nemocnici jsou zbyteční, nebo volají, když jim je hodně zle a už se s tím toho moc nedá dělat," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz lékař Roman Šmucler, který byl během první vlny epidemie členem Ústředního krizového štábu.
Doma by měli zůstat všichni, kdo na sobě pociťují příznaky nějakého respiračního onemocnění. I běžné nachlazení by mělo znamenat pobyt v teple a pohodlí domova. Ani nachlazení totiž není dobré přecházet či jím nakazit své okolí.
Nakažený člověk by se měl v domácnosti stranit všech ostatních, jak je to jen možné, a používat roušku. V případě, že se jeho stav náhle zhorší a začne se mu například špatně dýchat, ihned by měl volat záchranku.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.