Reklama:

Retro vzpomínka: Bankovky, které lidé měli v peněženkách v době Československa

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 2. 2021

Mnozí mají v živé paměti platidla z dob, kdy se u nich uváděl zkratkovitý údaj »Kčs«. Osmého února 1993, pár týdnů po vzniku samostatné České republiky, začali Česi platit novou měnou a starou mají už více méně jen v paměti.

Reklama:

Koruna česká (Kč) nahradila korunu československou (Kčs) a s některými výjimkami už dříve připravené nové dvoustovky se bankovky dostaly do oběhu až za pár měsíců. Do konce srpna platily i federální bankovky s kolkem.

Někdejší bankovní rada ČNB oznámila, že na bankovky použije návrhy Oldřicha Kulhánka. Původní slovenské motivy nahradil slavnými ženami - tedy Anežkou Přemyslovnou, Boženou Němcovou a Emmou Destinovou.

Reklama:

Významný umělec se narodil v roce 1940. Zajímavé je, že anonymní soutěž na desetikorunovou bankovku vyhrál už v roce 1968, z realizace ale sešlo.

Za normalizace si Kulhánek prošel perzekucí. Svými grafickými listy prý hanobil představitele komunistických zemí, konkrétně sovětského diktátora Stalina. Byl obviněn z pobuřování, strávil měsíc ve vězení a dlouhá léta nemohl vystavovat.

Mince navrhovali Otto Gutfreund, Otakar Španiel nebo Jaroslav Horejc. Uznávaným autorem bankovek kromě Alfonse Muchy byl také Max Švabinský - jeho stokoruna (1931) a tisícikoruna (1934) patří mezi nejkrásnější bankovky v meziválečném období.

Kulhánek navázal na tradici, která platila už od vzniku Československa. I tehdy si tvorbu bankovek brali na starost přední umělci.

Která z někdejších bankovek se vám nejvíce líbila? Svůj názor napište do komentáře.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: