Tělesně ani mentálně postižené děti nesmějí v Česku do školy. Nemusí totiž nosit roušky
Od 11. května mohou do školy deváťáci a maturanti, od 25. května i ostatní děti. Jenomže to má háček. Děti s mentálními poruchami, poruchou autistického spektra nebo tělesnými postiženími tam nepustí. Ministerstvo školství má za to, že u těchto dětí je riziko přenosu koronaviru vyšší. Nemusejí totiž nosit roušky. Podpůrné organizace ale tohle stanovisko kritizují.
Autisté, mentálně či tělesně postižené děti se nesmějí 25. května vrátit do škol. Podle ministerstva by u nich totiž hrozil přenos nákazy koronavirem více než u zdravých dětí.
„Základní školy a třídy zřízené pro žáky s tělesným postižením, mentálním
postižením, souběžným postižením více vadami, poruchami autistického spektra (PAS) či závažnými poruchami chování budou do 30. 6. 2020 uzavřeny. Tyto školy budou do tohoto data i nadále realizovat vzdělávání na dálku,“ píše se v metodickém plánu pro rozvolňování karanténních opatření.
Protest organizací
Proti tomuto rozhodnutí protestuje například spolek Děti úplňku, jenž pomáhá rodinám s dětmi s autismem. Ministři školství a zdravotnictví Plaga s Adamem od nich dostali dopis. Hlavním důvodem je prý rozhodnutí vlády, že tyto děti nemusejí nosit roušku.
Autistické a další hendikepované děti se tak musejí učit do konce školního roku na dálku.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.