Reklama:

Policie odmítá formuláře o cestě mezi okresy. Považuje je za účelové. Názor právníka k demonstraci

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 3. 2021

Od 1. března platí zákaz cestovat mezi okresy, pokud k tomu nemá občan zákonem uznaný důvod. Policie během neděle nepouští občany na demonstraci do Prahy. Formulář o cestě mezi okresy neuznává. Je otázkou, zda není ohroženo právo na shromažďování. "Omezení možnosti účastnit se zákonné demonstrace jen na občany konkrétního okresu považuji za zcela bezprecedentní zásah do práva pokojně se shromažďovat zaručeného čl. 19 Listiny základních práv a svobod všem občanům České republiky," uvedl pro ŽivotvČesku.cz JUDr. Tomáš Nielsen.

Reklama:

Neděle 7. března se nese v duchu dvou v Praze naplánovaných demonstrací, na které se chystala také řada mimopražských občanů. Již před víkendem redakce ŽivotvČesku.cz zjišťovala, zda právo na shromáždění patří mezi důvody, kdy je možné překročit hranice okresu. Oslovení právníci se shodli, že ano, ale že je otázkou, jak k tomu přistoupí o víkendu sama policie.

V neděli policisté do metropole nepustili desítky lidí z Karvinska a Opavska. Ti se chystali podpořit iniciativu My společně a iniciativu Chcípl Pes. Policisté odmítli mimopražské do metropole vpustit s tím, že mají účelově vyplněné formuláře. Případ je předán ke správnímu řízení.

Reklama:

"Účast na demonstraci není důvod pro opuštění okresu," prohlásil již v úterý ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). Někteří občané před cestou do Prahy předkládali formulář s tím, že do hlavního města cestují na pracovní pohovor. Policie takový důvod k cestě do Prahy neuznala.

V neděli redakce ŽivotvČesku.cz oslovila renomovaného právníka Tomáše Nielsena. "Omezení možnosti účastnit se zákonné demonstrace jen na občany konkrétního okresu považuji za zcela bezprecedentní zásah do práva pokojně se shromažďovat zaručeného čl. 19 Listiny základních práv a svobod všem občanům České republiky. Z odstavce 2 tohoto článku plyne, kdy lze toto právo omezit a že tak lze učinit pouze zákonem. Podle mě žádný důvod, předvídaný ústavním pořádkem, nebyl naplněn. To nakonec dokládá i fakt, že shromáždění lidí z Prahy možné je, zatímco lidí ze Středočeského kraje již nikoliv. Podle mého názoru jde o další poměrně riskantní zásah státní moci do svobod občanů, a to i z hlediska politického a psychologického. Doufám, že se i k této věci co nejdříve vyjádří soudy a že se co nejdříve vrátíme do stavu, kdy lidé budou moci znovu uvěřit v existenci právního státu založeného na principech parlamentní demokracie," uvedl pro ŽivotvČesku.cz JUDr. Tomáš Nielsen.

Veřejná shromáždění jsou v současné době povolená maximálně v počtu 100 osob ve skupinách po 20 účastnících. Tyto skupiny mezi sebou musí dodržet minimálně dvoumetrové rozestupy. Vládní nařízení také vyžaduje respirátor, chirurgickou roušku či obdobně účinný certifikovaný prostředek na ochranu dýchacích cest.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: