Pokud vláda omezí život na Velikonoce, řada seniorů už se dalších třeba nedočká, zamýšlí se Roman Šmucler
Duchovní aktivity mohou pomoci lidem v tomto psychicky náročném období. Církve a různé náboženské společnosti se snaží najít způsob, jak bezpečně pokračovat ve své činnosti. Přesto existuje riziko, že přes Velikonoce řada lidí nebude moct do kostela. V nich totiž platí omezení. "Neslavit pro křesťany svátky, není jednoduché," řekl pro ŽivotvČesku.cz lékař Roman Šmucler (51), který současnou situaci vnímá jako politikaření.
Přísnější opatření platí od 1. března. Byla vyhlášena na tři týdny, tedy do 21. března. Ovšem současný vývoj epidemie spíše napovídá, že k rozvolnění nedojde, a to zejména kvůli tomu, že přes Velikonoce bude vláda chtít omezit kontakty, aby se epidemie nedostala do nekontrolovatelné podoby a dále nebyly zatíženy nemocnice.
"Osobně si myslím, že Velikonoce jsou důležité. Lidi chodili do kostela i dříve v těžších dobách a v současnosti to je velmi vyhrocené. Neslavit pro křesťany svátky, není jednoduché. Smutným faktem je, že mnohým lidem je přes 80 let a třeba už žádné jiné Velikonoce nezažijí. Je otázka, jestli se to nemá prožít s nějakou opatrností, nebo se to plošně zakáže," zamyslel se pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler, který během první vlny epidemie byl členem Ústředního krizového štábu.
"Je velký tlak z Německa, aby se lidé nepotkávali přes Velikonoce. Nevím, jestli to něco řeší, protože se budou potkávat o týden později. Jde o politické rozhodnutí. Jako první to zavedla Itálie a čekáme, jestli to zavede Rakousko a Německo, a pokud to udělají, tak to udělá i Andrej Babiš. Podstatné je, jestli německá kancléřka nám povolí Velikonoce, zbytek je nepodstatný. Když se to zavede v jedné unijní zemi, zavede se to i v jiných, protože by lidé křičeli," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler.
Lidé od pondělí 1. března musí zůstat ve svých okresech, výjimku ze zákazu mají pak například cesty do práce, k lékaři či na úřady, pro které je nutné předložit čestné prohlášení či formulář. Vycházky a běh přes den jsou možné jen na území obce, nikoli celého okresu.
Již dříve ministr zdravotnictví uvedl, že epidemie brzdí a je možné, že dojde k rozvolnění v rámci omezení pohybu osob. Aktuální data ale ukazují, že v Česku v pátek přibylo 14.920 potvrzených případů covidu, což je o 1750 více než předchozí pátek. Tento týden to bylo poprvé, kdy denní počet nově nakažených v mezitýdenním srovnání stoupl.
Od začátku epidemie zemřelo v Česku s prokázaným covidem 23.083 lidí, z toho 11.143 v letošním roce.
Co aktuálně v rámci bohoslužeb platí:
Bohoslužby a podobná náboženská shromáždění se mohou konat, počet přítomných osob je však omezen na 10 % kapacity míst k sezení v místě konání bohoslužby.
Bohoslužby se lze zúčastnit pouze v okresu, ve kterém má návštěvník bydliště.
Přítomní musí mezi sebou dodržovat rozestupy alespoň 2 metry mezi sedícími v jedné řadě, s výjimkou členů jedné domácnosti. Není tedy třeba dodržovat rozestup od osob sedících před a za vámi.
Během bohoslužeb je zakázán hromadný zpěv farníků. Zpěváci či sbor musí být případně ve stavebně odděleném prostoru či např. na kůru.
Rovněž nesmí docházet k podávání rukou během pozdravení pokoje.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.