Tvrdá opatření i v dubnu. Rastislav Maďar popsal, jak chování lidí ovlivní vývoj epidemie po Velikonocích

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia

Výrazné uvolnění protiepidemických opatření kvůli covidu-19 zavedených od začátku měsíce se podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (50) nedá od 21. března očekávat. Důvodem jsou Velikonoce, kdy existuje předpoklad, že lidé budou mít tendenci se navštěvovat. Právě to představuje pro vývoj epidemie komplikaci. "Chování lidí o Velikonocích ovlivní další vývoj epidemie velmi významně," řekl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný epidemiolog Rastislav Maďar (47) s tím, že dopad neukázněného chování může pro společnost představovat nepříjemné dopady.

V současnosti vláda uvažuje o uvolnění omezení pro pohyb za účelem rekreace, který je v současné době omezen na hranice katastru. Mohl by se rozšířit na hranice okresu jako ostatní cesty z jiných důvodů.

Do celkového stavu epidemie nejspíše ale zasáhnou Velikonoce, které letos připadnou na 5. dubna. "Chování lidí o Velikonocích ovlivní další vývoj epidemie velmi významně. Pokud se budou chovat jako by byli infekční a omezí své styky, mohou významně napomoci utlumení epidemie. Bude-li tomu opačně a vzájemně se budou navštěvovat, může to být příčinou nutnosti přísnějších preventivních opatření za další 2 týdny," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Rastislav Maďar, jaké komplikace mohou nastat.

Přísnější opatření, která zahrnují mimo jiné zákaz pohybu mimo okres kromě cest do práce, k lékaři či dalších vyjmenovaných výjimek, byla zavedená od 1. března. Povinné je také nošení respirátorů ve veřejných prostorách, v zaměstnání a venku v zastavených územích. Tehdy politici hovořili o tom, že by měla platit na tři týdny. 

Epidemická situace v Česku vykazuje stále vysoká čísla v počtu nakažených a hospitalizovaných pacientů s onemocněním covid-19. Nemocnice zažívají obrovský nápor a odborníci apelují na vysoké riziko kolapsu celého zdravotnického systému. Bez pomoci zdravotníků, kteří dnes a denně zachraňují lidské životy s neskutečným nasazením, ale zároveň i vyčerpáním, by to nešlo. Vděk a velký respekt jim chtěla prokázat zpěvačka Kamila Nývltová (31), která je mimo jiné také skvělá cukrářka. Proto doma napekla zákusky a cukroví, které předala nemocnici v rodném Trutnově. "Chtěla jsem podpořit trutnovskou nemocnici, protože jsem se v Trutnově narodila," řekla pro ŽivotvČesku.cz.

Právě Velikonoce mohou představovat riziko nárůstů počtu pozitivních případů, proto je pravděpodobné, že do té doby k významnému rozvolnění nedojde.

Viroložka Hana Zelená je přesvědčená, že vývoj epidemie v Česku bude podobný tomu, co zaží...

Zavřít reklamu