Reklama:

Zákaz zakouřit si v zastavěné oblasti a nesmět se vrátit na chatu. Nemá to logiku, říká Zdeněk Hřib

Primátor hlavního města Zdeněk Hřib
Primátor hlavního města Zdeněk Hřib
Foto: Se svolením Zdeňka Hřiba
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 3. 2021

Kuřáci cigaret a doutníků nemají výjimku k tomu, že by na veřejnosti nemuseli nosit respirátor. Potvrdilo to ministerstvo zdravotnictví. Policisté a městští strážníci postupují s ohledem na konkrétní situaci. Podle primátora hlavního města Praha to nedává smysl. "Jedna z věcí, která nedává logiku, je, že si lidé nemohou sundat respirátor a zakouřit si v zastavěné oblasti," řekl pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Hřib (39) k od 1. března zpřísněným opatřením.

Reklama:

Když se jedinec potřebuje na ulici napít nebo něco sníst, tak může respirátor na krátký okamžik odložit. Když by si ale chtěl dát na veřejnosti cigaretu, tak to možné není. "Opatření s žádnou výjimkou pro kuřáky nepočítá," uvedla pro Českou televizi mluvčí ministerstva Barbora Peterová. Za porušení nařízení může padnout pokuta ve výši 10.000 korun.

Podle Zdeňka Hřiba by se takové opatření a některá jiná měla upravit do podoby, aby dávala smysl. "Myšlenka je taková, že by bylo opatření potřeba upravit, aby dávala smysl. A všichni lidé věděli, která platí a která ne. Jedna z věcí, která nedává logiku, je, že si lidé nemohou sundat respirátor a zakouřit si v zastavěné oblasti. Další, které nedávalo smysl, že lidé mohli vyjet na chatu, ale nemohli se vrátit. Naopak právě vycestovat a pobyt na chatě by mohl u některých profesí podpořit home office a tím omezení kontaktu v práci a napomoct tak brzdit epidemie," upřesnil svůj pohled na současná opatření primátor Zdeněk Hřib.

Reklama:

Podle vládního nařízení omezujícího pohyb mezi okresy si museli lidé na konci února vybrat, kde původně avizované tři týdny budou trávit. Mnozí z nich tak řešili, čemu dají přednost, zda domovu či rekreační objektům. Vláda při vyhlášení zákazu uvedla, že je možné si vybrat, ale je nutné na místě setrvat po celé tři týdny.

Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (42) v současnosti platí, že každý se může rozhodnout svůj pobyt na chatě či chalupě přerušit a vrátit se zpět do místa svého trvalého pobytu. Možné ale už nebude, aby se na chatu, která je mimo území okresu následně zase vracel, vysvětlil současné nařízení.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: