Reklama:

Děti během pandemie přibírají. Kateřina Cajthamlová popsala, co je na vině a čím jim pomoct

Uznávaná odbornice na hubnutí Kateřina Cajthamlová
Uznávaná odbornice na hubnutí Kateřina Cajthamlová
Foto: Foto: Lenka Hatašová / poskytnuto Margaretou Abena se souhlasem Kateřiny Cajthamlové
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 3. 2021

Odborníci zpozorovali, že české děti, obzvláště pak takové, které měly sklony k obezitě už před pandemií, během lockdownu přibírají. Rodiče řeší, jak své ratolesti, které jsou od počátků distanční výuky neustále jen doma, nadbytečných kilogramů zbavit. Uznávaná internistka a spoluautorka odborných knih o hubnutí Kateřina Cajthamlová (58) vysvětlila, co přibírání způsobuje. "Přibírání v průběhu pandemie není tím, že děti sedí doma, doma seděly pořád. Je to v tom, že jsou doma rodiče a rodiče, zejména matky, začaly péct spoustu nesmyslů," uvedla pro ŽivotvČesku.cz uznávaná odbornice.

Reklama:

Lidé jsou v době koronavirové většinu času uvězněni doma. Část pracujících rodičů vykonává povolání z domova a děti se učí distančně za pomocí počítačů. Volný pohyb je možný jen v rámci okresu a tak jsou zajímavé výlety mnohdy nereálnou možností, jak trávit volný čas. Odborníci zpozorovali, že děti přibírají, tento problém je však nutno řešit zvýšením fyzické aktivity, nikoliv ubráním jídla.

Reklama:

"Ubírat dětem jídlo, když přibírají, je jako vyrážení klínu klínem. Místo nápravy ve formě toho, že rodiče budou chodit s dětmi ven, nasadí jim fyzickou aktivitu, což je to, co je potřeba, by jim ubírali na jídle. To je průšvih, když něco děláme špatně, přidáme k tomu něco, co děláme ještě hůř a výsledek má být dobře. Takhle uvažuje většina lidí, kteří chtějí zhubnout. Tím se sníží obrat, tím se zhorší všechny funkce v těle, protože hlavní motor je pohyb," vysvětlila nutnost pohybu pro ŽivotvČesku.cz Kateřina Cajthamlová.

Podle spoluautorky odborných knih o hubnutí a osobnosti z pořadů o shazování nadbytečných kilogramů je nemožnost pohybu kvůli protiepidemickým nařízením jen výmluvou. "Řešení není dětem kromě pohybu ubírat i jídlo, ale přidat jim pohyb. Kdykoliv slyším výmluvy, že děti teď nemohou běhat venku, tak si říkám, kdy naposledy venku běhaly. Od revoluce, zejména od vynálezu internetu, děti zůstávají pořád doma. Klesá jim fyzická výkonnost. Teď je navíc rodiče nevozí do školy. I když mají děti kroužek nebo tělocvik, to je nezachrání, protože potřebují 25 hodin pohybu týdně. To, že se horší paměť, že jsou děti výkonnostně slabší, je v důsledku nedostatku pohybu a to se nestalo poslední rok," uvedla pro ŽivotvČesku.cz uznávaná internistka.

Kateřina Cajthamlová popsala, v čem během pandemie tkví hlavní problém, který způsobuje nárůst dětské obezity. "Přibírání v průběhu pandemie není tím, že děti sedí doma, doma seděly pořád. Je to v tom, že jsou doma rodiče, a rodiče, zejména matky, začaly péct spoustu nesmyslů. Další konstatování je, že stoupla spotřeba cukru a droždí. Ten problém není v tom, že se děti hýbou ještě méně, ten problém je v tom, že když jsou rodiny doma, stoupá stres. To hlavní tloustnutí, které je vidět i u dospělých lidí, je vinou toho stresu. Ten snižuje citlivost tkání na inzulín, zvyšuje potřebu jíst sladké a zvyšuje tvorbu tělesného tuku. Proto se tomu říká obalovat nervy tukem," doplnila respektovaná odbornice pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: