Neděle bude o hodinu kratší. Odborník popsal, čemu se někteří nevyhnou během změny času
V noci ze soboty na neděli dojde ke změně zimního času na letní. Časové posuny jsou stále hojně diskutovaným tématem a původně měly už dvakrát skončit, poprvé v roce 2019, podruhé letos, státy Evropské unie se ale ještě neshodly na tom, jaký čas si ponechají. Citlivější jedinci střídání nesnášejí příliš dobře, několik dní pak trpí celou řadou problémů a nezbývá jim než čekat, až odezní. "V zásadě se s tím organismus vypořádá sám, málokdy je potřeba, aby do toho vstupovali lékaři," uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný psychiatr Jan Cimický (73).
Už v roce 2019 bylo europoslanci odhlasováno, že změny času ze zimního na letní a naopak mají skončit. Členské státy Evropské unie se však zatím neshodly na tom, jaký čas si ponechají a tak nás opět čeká střídání času, které letos už proběhnout nemělo. Na citlivější osoby může mít hodinový posun, nyní konkrétně ze 2. hodiny ranní na 3. hodinu ranní, neblahý vliv.
"S nárazovými změnami času se musí organismus vypořádat. My v sobě máme vnitřní orgánové hodiny, které fungují nezávisle na tom a přizpůsobují se. Ve chvíli, kdy zejména takhle na jaře skončí čas, který v sobě má organismus nastartovaný a funguje v nějakém rytmu, tak to musí opravovat a vyžaduje to určitou energii. Následek u citlivějších lidí je únava, několik dnů minimálně, eventuálně poruchy spánku a u některých lidí to vyvolává i určité vnitřní napětí," popsal případné potíže a jejich příčinu pro ŽivotvČesku.cz psychiatr Jan Cimický.
Ačkoliv problémy způsobené změnou času jsou pro spoustu lidí nepříjemné, ve většině případů odezní samy a není potřeba kvůli nim vyhledávat pomoc odborníka. "V zásadě se s tím organismus vypořádá sám, málokdy je potřeba, aby do toho vstupovali lékaři nebo nějací jiní odborníci. Je to svým způsobem podobné, jako když se vypořádává organismus s tím, když letíte z Japonska do Ameriky. Jet lag (pásmová nemoc, pozn. red.) je také krátkodobý a člověka to nepoškodí, během několika dnů se z toho zase vzpamatuje. Do určité míry je to obdoba něčeho takového," doplnil renomovaný odborník pro ŽivotvČesku.cz.
Střídání letního času se zimním mělo původně skončit už v roce 2019, tento termín pak Evropská unie posunula na rok 2021. Evropská komise má pravomoc k odložení platnosti směrnice o zrušení střídání času a nyní se časy mohou střídat až do roku 2022. Odborníci členským státům doporučují jednotnost, aby nedošlo k ohrožení fungování vnitřního trhu.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.