Reklama:

Lidé se ptají, k čemu vlastně sčítání lidu slouží. Stát s těmi informacemi pracuje, říká mluvčí

Sčítání lidu - Ilustrační snímek
Sčítání lidu – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 3. 2021

V sobotu začalo v České republice sčítání lidí, domů a bytů. Řada lidí se ptá, k čemu celostátní anketa vlastně je, když stát má i jiné možnosti, jak počet a chování svých obyvatel zjistit. "Potřebujeme znát informace, abychom s nimi mohli dál pracovat a mohli se podle nich dál orientovat ve svém okolí," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí projektu Jolana Voldánová.

Reklama:

Část veřejnosti považuje sčítání lidu za obtěžující s tím, že přeci stát moc dobře ví, kolik lidí v Česku žije a jak se chovají. "Ať se podívají na rodná čísla a zbytek jim řeknou telefonní operátoři, kteří o nás ví všechno," zní jeden z kritických hlasů na sociálních sítí. Redakce ŽivotvČesku.cz se tedy zeptala mluvčí projektu, k čemu sčítání slouží.

"Statistici průběžně i z jiných zdrojů zjišťují, kolik nás vlastně je. Potřebujeme znát informace, abychom s nimi mohli dál pracovat a mohli se podle nich dál orientovat ve svém okolí. Všechny ty údaje, které jsou posbírané za domácnosti, se vyhodnocují. Je nutné vědět, kde ti lidé skutečně bydlí, ne kde mají hlášené trvalé bydliště. Podle podle toho se pak reálně nastavují služby v tom okolí. Celoplošné sčítání slouží k tomu, že když se ukáže, že v nějaké lokalitě přibývá mladých rodin s malými dětmi, tak je velká pravděpodobnost, že ty děti tam jednou budou chodit do školky. Na základě takových údajů se pak plánují kapacity školek a škol. Podobné je to v hromadné dopravě, abychom věděli, odkud kam lidé jezdí do zaměstnání," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí projektu Jolana Voldánová s tím, že rozhodně nehrozí, že stát data občanů zneužije, ztratí nebo s nimi bude obchodovat a prodá je soukromým subjektům.

Reklama:

"Stát veškeré informace ze sčítání lidu ochrání. Ta data slouží jen a pouze pro statistické účely. Veškeré identifikační údaje při vyplňování formuláře se poskytují jen kvůli vaší identifikaci. Jedná se o jméno, datum narození, rodné číslo a čísla osobních dokladů. Tyto informace se v průběhu zpracování odstraňují tak, že je nelze ztotožnit s konkrétními údaji," dodala pro ŽivotvČesku.cz mluvčí.

Od 27. března do 9. dubna se lidé mohou sčítat přes aplikaci či online bez kontaktu s komisařem. Ti, kteří nemají přístup k internetu, budou mít k dispozici od 17. dubna do 11. května listinné formuláře. Je nutné je vyplnit, jinak hrozí pokuta až 10,000 korun.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: